Materiał Partnera

Specyfikacja tynku maszynowego – rodzaje

Specyfikacja tynku maszynowego – rodzaje

Niegdyś wykończenie pomieszczeń domów, czy biurowców trwało długie tygodnie, podczas których specjaliści remontowi technikami ręcznymi nakładali na ściany tynki. Obecnie tradycyjne metody wypierane są przez te bardziej wydajne, znacznie szybsze i jak się okazuje również tańsze. Mowa o tynkach maszynowych, które występują w kilku rodzajach. Najbardziej spopularyzowane są zaś te gipsowe oraz cementowo-wapienne. Poznaj ich specyfikację razem z nami!

Tynk cementowy maszynowy

Jak sama nazwa wskazuje jednym z rodzajów tynków maszynowych, czyli tych nakładanych równomiernie i błyskawicznie przy użyciu specjalnego agregatu wraz z osprzętem, jest ten oparty o składnik, jakim jest cement. Tworzony jest on z mieszaniny wysokiego jakości cementu, a także wody i piasku. Warto wiedzieć, że to właśnie unikalne elementy składowe, precyzyjnie dobrane pod kątem jakości i ilości, zapewniają bardzo wysoki parametr wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Niestety nie zawsze tynk cementowy może być przystosowany do technologii maszynowej, co związane jest z trudną do rozdrobnienia mieszaniną. Dzisiaj częściej stosuje się zatem rozwiązanie „hybrydowe” w wersji tynku cementowo-wapiennego.

Tynki cementowo-wapienne maszynowe

Tynki cementowo-wapienne maszynowe, wyróżniają się podobnymi parametrami technicznymi oraz długą żywotnością, co standardowe tynki cementowe. W ich składzie można znaleźć bowiem wapień, a także dużą ilość różnego rodzaju uszlachetniaczy, które na przykład nadają im dodatkowych własności estetycznych, czy też hydrofobowych. Idealny jest on zatem do takich pomieszczeń, jak kuchnie, łazienki, czy do wnętrz gastronomicznych restauracji. Ich nakładanie w wersji mechanicznej może być zaś nawet o kilka razy szybsze, niż prace wykonywane ręcznie. Szczególnie jest to ważne, jeśli dla dokładnego wyrównania oraz krycia materiału bazowego, należy wykonać więcej niż jedną tynkarską warstwę!

Tynk gipsowy maszynowy

Tynk gipsowy maszynowy świetny jest zarówno do pomieszczeń bardzo suchych, wręcz przesuszonych – różne pomieszczenia gospodarcze – jak i tych wilgotnych, przy założeniu, iż będą one znajdowały się we wnętrzu obiektu. Ich olbrzymią zaletą są niesamowicie piękna estetyka; łatwość wiązania z różnymi materiałami bazowymi począwszy od betonu, kończąc na metalu (tu należy najpierw zastosować preparaty antykorozyjne); oraz zapewnienia idealnej podstawy do malowania. Nic dziwnego, że są one zatem popularnie stosowane w budownictwie mieszkalnym, a dom czy mieszkanie mogą być dzięki nim wykończone w całości, nawet mniej niż w tydzień! Jest to między innymi efekt tego, iż tynki gipsowe zalicza się do tych jednowarstwowych oraz stosunkowo lekkich.

Warto wiedzieć! Dodatkową własnością tynku gipsowego jest niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,28 W/m2. Oznacza to wspieranie całej domowej termoizolacji i systemu grzewczego…

W poszukiwaniu dobrego tynkarza

Dobry tynkarz to przede wszystkim specjalista, który tworzy techniczne opracowanie dotyczące remontowego, czy wykańczanego obiektu. Dzięki temu prace przebiegają szybciej, są bardziej efektywne,  a także zoptymalizowane pod kątem finansowym. Duże doświadczenie w dziedzinie usług tynkarskich ma firma, którą prowadzi Stanisław Janiec. Jest ona otwarta zarówno na obsługę klientów indywidualnych, jak i biznesowych – wykańczanie biurowców tynkami maszynowymi.

Opracowanie:
Wykroty, Stawowa 15A
tel. 506 306 494
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz