Artykuł sponsorowany

Specyfikacja obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Specyfikacja obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Wiedza prawnicza adwokatów wykorzystywana jest dzisiaj nie tylko przez klientów indywidualnych w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych czy spadkowych. Coraz częściej stałą współpracę z kancelariami adwokackimi podejmują różnego rodzaju podmioty gospodarcze, które dzięki temu zabezpieczają swoje interesy oraz zdobywają przewagę konkurencyjną na rynku – współpraca z adwokatem jest znakiem dla kontrahentów, że dana firma jest wiarygodna.

Stała obsługa prawna

Według analiz rynkowych, coraz więcej podmiotów gospodarczych podejmuje stałą współpracę z kancelariami adwokackimi. Najczęściej wybierają oni podmioty, które mają szeroką specjalizację i świadczą pomoc prawniczą również dla klientów indywidualnych. Olbrzymie doświadczenie posiada adwokat Jerzy Grys, którego kancelaria obsługuje sprawy prawa cywilnego, administracyjnego, a także karnego. Zaletą tego typu biur prawniczych jest również obsługa online i pełna mobilność – są to bardzo ważne wyznaczniki obsługi prawnej dla podmiotów gospodarczych.

Doradztwo podatkowe i biznesowe

Warto wiedzieć, że wiele firm wykorzystuje wiedzę prawniczą do działań doradczych. Adwokaci zajmują się między innymi uczestnictwem przy negocjacjach biznesowych, prowadzeniem sporów korporacyjnych, tworzeniem aktów wewnętrznych spółki (regulaminy, statuty, akty przekształcenia spółek, umowy o pracę, regulaminy, uchwały organów kolegialnych, protokoły z posiedzeń, wnioski o rejestracje, zmiany wpisów w KRS), a także udzielają konsultacji z prawa podatkowego (np. podatków od towarów, akcyzy, czy podatków dochodowych). Częścią obsług prawnej podmiotów gospodarczych jest również przygotowywanie umów, analizowanie ofert handlowych kontrahentów, a także pomoc w interpretacji prawa zagranicznego – szczególnie wykorzystywane przez firmy transportowo-spedycyjne, a także handlowe, również w dziedzinie prawa patentowego.

Egzekwowanie należności i zastępstwo procesowe

Bardzo ważnym działaniem kancelarii adwokackich współpracujących z podmiotami gospodarczymi jest egzekwowanie należności. Procedura ta dotyczy zarówno sektora B2B (relacje pomiędzy przedsiębiorstwami), jak i B2C (relacje pomiędzy firmą a klientem indywidualnym – konsumentem). Obejmuje ona dwa złożone procesy – ściąganie długów w postępowaniu przedsądowym, kiedy to kancelaria adwokacka wystosowuje do dłużnika odpowiednie pisma pełniące funkcję ponaglenia, a także zastępstwo procesowe, które równoważne jest z wytoczeniem dłużnikowi sprawy sądowej. Warto wiedzieć, że wezwania do zapłaty wystosowywane przez firmy bez pomocy prawniczej bardzo często są przez osoby zadłużone ignorowane. Pisma adwokackie sygnalizujące powagę sprawy w większości przypadków doprowadzają do polubownego rozwiązania sporu. Egzekwowanie należności na drodze sądowej jest zaś bardzo często stosowane w branży budownictwa – niestety na rynku deweloperskim działa wielu nieuczciwych inwestorów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz