Artykuł sponsorowany

Specyfikacja cementu portlandzkiego

Specyfikacja cementu portlandzkiego

Cement portlandzki od lat jest wykorzystywany w budownictwie i stanowi jeden z najlepszych gatunków tego typy materiałów budowlanych. Wyróżnia się on między innymi szybką dynamiką narastania wytrzymałości wczesnych, stabilnymi parametrami chemicznymi, czy wysokim ciepłem hydratacji. Dowiedz się, z czego składa się cement portlandzki i jakie są jego klasy!

Cement portlandzki – podstawowe informacje

Za cement portlandzki uznaje się szary i sypki materiał, który pozyskiwany jest dzięki zmieleniu klinkieru cementowego z gipsem. Warto przy tym wiedzieć, że klinkier powinien dzisiaj wyróżniać się swoimi licznymi składnikami, do których zalicza się: krzemian trójwapniowy, krzemian dwuwapniowy, glin, czysty wapień, czy też magnez. Cała mieszanina cementowa często jest uszlachetniana zaś anhydrytem, czy też pyłem pucaloanowym.

Klasy cementu portlandzkiego

Różnego rodzaju mieszanki cementu portlandzkie, różnią się od siebie swoją klasą. Określa ją między innymi takich parametr, jak wytrzymałość mechaniczna oraz tempo przyrastania, które są określane po dwudziestu dniach twardnienia. Obecnie wyróżnia się na tej podstawie cement portlandzki w zakresach swojej wytrzymałości: od 32,5 do 42,5 MPa; od 42,5 do 52,5 MPa; a także powyżej 52,5 MPa. Od danego rodzaju cementu portlandzkiego zależy między innymi, jego zastosowanie. Dzisiaj jednak powszechnie jest on wykorzystywany do produkcji betonu towarowego, produkcji prefabrykatów betonowych, produkcji betonu samozagęszczalnego, czy do produkcji zapraw murarskich i tynkarskich. Najlepsze jakościowo cementy portlandzkie, są również cenionymi materiałami przy tworzeniu betonów wysokiej trwałości i wytrzymałości BWW.

Warto również wiedzieć o tym, że oprócz podziału cementu portlandzkiego ze względu na wytrzymałość, można wyróżnić go także, dzięki różnemu składowi mieszanki. W taki sposób można wymienić m.in. cement portlandzki żużlowy CEM II/B-S, cement portlandzki wieloskładnikowy CEM II/B-M, czy też cement portlandzki wapienny CEM II/A-LL.

Dostawy cementu różnych gatunków

Na rynku polskim można spotkać wiele firm, które dystrybuują masowo cement portlandzki. Niewiele jednak przedsiębiorstw, może dorównać takim zakładom, jak i ten należący do Handlomax Dariusza Żerańskiego. Oferta tej firmy złożona jest z wielu różnych materiałów budowlanych, do których zaliczyć można wapno hydratyzowane, stabilizatory gruntu (Solitex, Lipidur, Reymix, Terramix), czy też cement kategorii CEM I i CEM II o różnych parametrach wytrzymałości mechanicznej, a także o różnej wytrzymałości wczesnej (zarówno wysokiej R, jak i niskiej N).

Opracowanie:
Iława, Lubawska 3 lok. 411
tel. 606 752 745
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz