Specyfika wolego oka – co powinieneś wiedzieć przed zatrudnieniem dekarza?

Specyfika wolego oka – co powinieneś wiedzieć przed zatrudnieniem dekarza?
Inwestorzy przywiązują coraz większą wagę do wyglądu dachu, mając świadomość, że to właśnie on ma największy wpływ na wygląd całego budynku. To sprawia, że architekci coraz częściej proponują niebanalne konstrukcje dachów z lukarnami, które nie tylko doświetlają poddasze, ale również są ozdobą architektoniczną.

Olei-de-boeuf

Jednym z coraz popularniejszych ozdobników dachów są lukarny w postaci wolego oka (olei-de-boeuf). Nie jest to wcale nowe rozwiązanie. Często sięgała po nie architektura baroku, jednak w tamtych czasach wole oko nierzadko traktowano jako dodatkowe źródło światła i umieszczano w górnych kondygnacjach budynku, od frontu - wspomina Aleksandra Lis w artykule Otwory okienne w architekturze na przestrzeni wieków (swiat-szkla.pl).

Warto stawiać na doświadczenie

Wole oko to okienko umiejscowione w górnej kondygnacji budynku, często w połaci dachu. Przyjmuje kształt koła lub owalu. Właściwie można powiedzieć, że istnieje tyle tego typu lukarn, ilu jest architektów i dekarzy. Końcowy efekt i kształt wolego oka najczęściej zależą właśnie od osoby wykonującej pokrycie dachowe.

Wole oko nie tylko ma praktyczne zastosowanie, pozwalające dodatkowo doświetlić pomieszczenia na poddaszu, ale jego funkcja coraz częściej koncentruje się również na walorach estetycznych. Jednak decydując się na wole oko, warto wiedzieć, że jego wykonanie jest prawdziwym wyzwaniem dla dekarza.

Tym bardziej należy zadbać, by zatrudnić do tego zadania specjalistę z dużym doświadczeniem, doskonale znającego zasady tworzenia tego typu lukarn. Z reguły architekci nie przekazują szczegółowych zaleceń co do konstrukcji wolego oka, dlatego w wielu przypadkach dekarz jest zdany na własne doświadczenie i znajomość rzemiosła.

Materiał i konstrukcja

Jednak zanim pojawi się dekarz, warto, żeby inwestor wiedział, na jak trudne zadanie się porywa, i dokładnie kontrolował pracę podczas pokrycia tej części dachu. Przede wszystkim należy wiedzieć, jaki materiał można w takim przypadku wykorzystać. Do budowy wolego oka najczęściej stosuje się gonty drewniane lub ceramiczne, łupki, blachodachówkę, dachówki zakładkowe albo karpiówki. To właśnie w zależności od materiału wybranego na pokrycie dachu zależeć będzie ostateczny wygląd lukarny.

Na kształt wolego oka mają również wpływ proporcje wysokości oraz szerokości frontowej ściany, a także kąt, pod jakim nachylona jest połać dachu. Na ten typ konstrukcji lukarny wpłynie także sam rozmiar wolego oka, ale również koszty budowy, a do tego biegłość samego dekarza. Wykonanie konstrukcji lukarny jest pierwszym etapem, po którym dopiero rozmieszcza się łaty. Nie bez przesady można powiedzieć, że budowanie wolego oka to przede wszystkim precyzja i dokładność, od których zależy potem cały efekt końcowy.

Budowa domu to niejednokrotnie inwestycja życia, nic dziwnego zatem, że wiele osób przywiązuje wagę nie tylko do wygody i funkcjonalności budynku, ale również do jego walorów estetycznych, które znacznie mogą podnieść właśnie takie elementy jak wole oko.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także