Specyfika usług cateringowych

Specyfika usług cateringowych

Catering jest bardzo popularną formą usług gastronomicznych, od dłuższego czasu już cieszącą się powodzeniem w Polsce. Usługi cateringowe świadczone przez restauracje wykorzystują nie tylko firmy, ale też organizatorzy wesel, eventów, przyjęć prywatnych, a nawet szkoły.

Catering i jego odmiany

Pojęcie cateringu nie jest już nikomu obce i zazwyczaj poprawnie kojarzy się z serwowaniem gotowych potraw lub przekąsek przygotowanych dla gości w tzw. typie finger food, czyli na jeden kęs. W rzeczywistości catering ma też inne odmiany, a do tego typu usług zalicza się też porcjowane obiady dowożone do firm lub szkół przez wyspecjalizowane placówki gastronomiczne. Posiłki mogą być już przygotowane w termicznych opakowaniach, albo dowożone w termosach i porcjowane na miejscu. Standardowo wyróżnia się catering stacjonarny, serwowany na miejscu w lokalu gastronomicznym, albo catering mobilny, związany z dowozem do klienta. Nowością jest natomiast catering na bazie kuchni domowej, który sprowadza się do gotowania większych porcji obiadowych w domu klienta, porcjowania ich i zamrożenia w celu późniejszego odgrzania. Ta forma cateringu wiąże się też z przygotowywaniem list zakupów i planu posiłków na ustalony okres.

Praca pełna niespodzianek

Restauracje zajmujące się usługami cateringowymi zazwyczaj zatrudniają osoby, które posiadają odpowiednie predyspozycje do realizowania takich zadań. Praca w cateringu oznacza wiele niespodzianek, nieprzewidzianych sytuacji, którym trzeba umieć zaradzić błyskawiczne, na miejscu, za pomocą dostępnych środków. Szczególnie catering mobilny niesie ze sobą wiele problemów z uwagi na to, że przyjęcie organizowane jest na obcym, nieznanym terenie, gdzie brak dostępu do konkretnego sprzętu. W obsłudze może przeszkodzić wszystko, począwszy od rozkładu pomieszczeń domu, a skończywszy na nieprzewidzianych życzeniach czy uwagach klienta. Serwowanie przekąsek czy ciepłych dań na przyjęciu w instytucji, dużej firmie podczas stojących rautów wymaga również sprawności i dyskretnego odgadywania życzeń gości, a także z pewnością wymaga umiejętności pracy pod presją czasu.

Prezentacja równie ważna jak smak

Specyfiką potraw cateringowych jest nie tylko ich smak, ale także wyjątkowy wygląd, dzięki któremu są prawdziwą ozdobą stołu, zachęcając do konsumowania. Przygotowanie tartinek, roladek, szaszłyczków czy babeczek z farszami wymaga perfekcji i wyjątkowej kreatywności kucharza, a także jego wprawnej ręki, dzięki której rząd kanapeczek tworzy idealnie równy wzór na talerzu. Takie prezentacje są szczególnie ważne na weselach oraz imprezach firmowych z udziałem ważnych gości. To wygląd decyduje o renomie restauracji i powodzeniu przyjęcia. Poza przekąskami i jakością jedzenia niezwykle istotna bywa także oprawa. Każda restauracja świadcząca takie usługi powinna zaopatrzyć się w zestaw odpowiednich naczyń, umożliwiających przygotowanie zestawu przekąsek, ich efektowne podanie lub też podgrzewanie bezpośrednio na stole w specjalnych podgrzewaczach. Równie ważne są obrusy, falbany i dekoracje, które powinny być przystosowane do ogólnego charakteru przyjęcia, tworząc wraz z wystrojem sali spójną całość.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz