Artykuł sponsorowany

Specjalista z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Czesława Stopy wyjaśnia: po czym poznać dobrej jakości wieprzowinę?

Specjalista z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Czesława Stopy wyjaśnia: po czym poznać dobrej jakości wieprzowinę?

Jesteś świadomym konsumentem, który zwraca uwagę na jakość produktów spożywczych? Chciałbyś odżywiać się zdrowo i mieć pewność, że wybrane przez Ciebie mięso jest wolne od chemii i szkodliwych substancji? Specjalista z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego radzi, na co zwracać uwagę podczas zakupu wieprzowiny, i jakie cechy świadczą o tym, że masz do czynienia z dobrym mięsem.

Dobra wieprzowina – po czym ją poznać?

Kupując mięso wieprzowe zawsze zwracaj uwagę na kolor i zapach. Nie zapominaj także o sprawdzeniu ilości tłuszczu i ścięgien, oraz jędrności i wilgotności. Pracownik Zakładu Czesława Stopy podkreśla, że świeże mięso ma odcień od jasnego różu do czerwieni – im jaśniejsze, tym z młodszego osobnika pochodzi.

Niejednolity kolor świadczy o nieprawidłowym uboju, zaś żółte lub brązowe przebarwienia wskazują na chemiczne odmładzanie. Zapach wszystkich mięs kojarzy się z krwią, dlatego jeżeli wyczujesz chemiczną albo nieświeżą woń, zrezygnuj z zakupy wieprzowiny. 

Zakład Czesława Stopy – najlepsza wieprzowina

Mięso z najlepszych masarni i ubojni jest chude i nieścięgniste.

W naszym zakładzie wytwarzamy wieprzowinę klasy I, która jest najlepsza w swoim rodzaju. Wraz ze wzrostem klasy, rośnie ilość tłuszczu i ścięgien między włóknami. W najgorszej jakości mięsach, ubogich w wartości odżywcze, można znaleźć nawet węzły chłonne.

– wyjaśnia pracownik Zakładu Czesława Stopy. Wieprzowina od świń cenionych ras jest sucha w dotyku, jędrna i ma twardą konsystencję. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybrałeś dobre mięso, sprawdź, czy ma suchą powierzchnię przekroju. Jeżeli na powierzchni zbiera się wilgoć, istnieje ryzyko zatrucia pokarmowego (mokre mięso stanowi idealne siedlisko dla chorobotwórczych bakterii).

Uwaga! Jeżeli kupujesz pakowane mięso, zwróć uwagę na skład. Prawo dopuszcza stosowanie wzmacniaczy smaku oraz substancji, które wiążą wodę w mięsie. Im więcej takich składników, tym większe prawdopodobieństwo, że smak będzie daleki od prawdziwej wieprzowiny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz