Artykuł sponsorowany

Specjalista z Motormonitor wyjaśnia: czym jest osiowanie sprzęgieł?

Specjalista z Motormonitor wyjaśnia: czym jest osiowanie sprzęgieł?

Sprzęgło elastyczne ma dziesięciokrotnie większą zdolność do równoważenia błędów osiowania niż obracające się części maszyn. Co za tym idzie, przy osiowaniu układu należy wziąć pod uwagę wymogi napędzanego obciążenia oraz członu, a dopiero później uwzględnić parametry sprzęgła. Specjalista z Motormonitor przedstawi podstawowe korzyści związane z wyosiowaniem części oraz wskaże rodzaje nieosiowości.  

Osiowanie sprzęgieł – podstawowe informacje

Nawet niewielkie odchylenia w bezustannie pracujących układach mogą wywołać poważne problemy eksploatacyjne. Jak zauważa specjalista z Motormonitor niewspółosiowość często prowadzi do uszkodzenia łożysk, wycieków oleju czy pękania wału.

Staranne wykonanie czynności serwisowych nie tylko ograniczy naprężenia, ale też przedłuży żywotność samej maszyny. Jeżeli chcesz ograniczyć prace konserwacyjne i zapobiec wczesnemu zużycia sprzęgła, nie rezygnuj z precyzyjnego osiowania.

– wyjaśnia ekspert.

Rodzaje nieosiowości – porady specjalisty

Jednym z rodzajów nieosiowości jest przesunięcie osiowe, z którym sprzęgło radzi sobie bez zewnętrznej ingerencji. Przesunięcie poprzeczne odnosi się do sytuacji, kiedy osie wałów napędzającego i napędzanego są ustawione równoległe, ale pozostają przesunięte względem siebie. Aby zniwelować to odchylenie, wykorzystuje się sprzęgło z dwiema piastami ruchomymi bądź układ dwóch sprzęgieł z jedną piastą ruchomą. Innym typem nieosiowości jest przesunięcie kątowe, w którym osie wału napędzającego i napędzanego przecinają się wzajemne.

Jak wskazuje specjalista z Motormonitor, jakość wyosiowania układu zależy od kilku czynników, takich jak obciążenie rur, rodzaj podłoża oraz zakresy tolerancji. Kluczowe znaczenie mają także zgięcie wału oraz nieprawidłowe posadowienie. Powierzając realizację czynności sprawdzonemu Wykonawcy zyskasz nie tylko stabilną pracę urządzeń, ale też przedłużenie ich trwałości. Przekonaj się, ile zyskasz korzystając z usług Motormonitor.

Opracowanie:
Toruń, Równinna 29-31
tel. 691 247 100
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz