Artykuł sponsorowany

Sondowanie CPT – specjalistyczna ekspertyza geotechniczna

Sondowanie CPT – specjalistyczna ekspertyza geotechniczna

Inwestycje budowlane wiążą się z ogromnym nakładem kosztów oraz mają służyć ludziom, zapewniając im bezpieczeństwo. Jednym z warunków jego zachowania jest staranne przeanalizowanie i ocena stanu podłoża, na którym będzie stawiany budynek lub budowana droga. W ocenie pomaga sondowanie CPT.

Niestabilny grunt a katastrofy budowlane

Ziemia, po której chodzimy każdego dnia, to bogata mieszanina różnych struktur i minerałów, będących efektem wietrzenia skał i erozyjnego działania wody. Stojąc na gruncie, nie zdajemy sobie sprawy, że może on mieć rozmaitą wytrzymałość obciążeniową czy być nasycony wodą do tego stopnia, że spowoduje osunięcie się każdego cięższego obiektu. Przykładem niszczycielskiego działania osuwającej się ziemi są odnotowane na świecie liczne przypadki zasypanych wiosek, a w naszych polskich realiach – ulokowane na nadmorskich skarpach kościółki, którym grozi zawalenie z uwagi na wietrzejącą skarpę. Można sobie wyobrazić, jakie szkody przyniosłoby postawienie kilkudziesięciopiętrowego wieżowca na niestabilnym gruncie. Zapobieganie takim katastrofom wymaga przeprowadzania specjalistycznych badań ustalających parametry wytrzymałościowe podłoża, do których zalicza się sondowanie CPT.

Czym jest sonda CPT?

Sonda CPT to urządzenie określane też jako sonda statyczna, wykorzystywane do pomiaru oporów gruntu. Badanie wykonywane jest za pomocą tzw. stożka Begemanna i pozwala na dokonanie pomiaru oraz zapisanie wartości dwóch pomiarów oporu – pod podstawą oraz wzdłuż pobocznicy stożka. Sondy stosowane do takich pomiarów mogą być też zasilane elektrycznie (sonda CPTU), mierząc dodatkowo ciśnienie wody porowej zawartej w gruncie. Badanie sondą statyczną pozwala na wykonywanie pomiarów co 20 cm, dlatego nie jest pomiarem ciągłym, jaki bywa stosowany w sondach elektrycznych. Stożek posiada kąt rozwarcia równy 60 stopniom, a w grunt wbijany jest z prędkością 2cm/s. Oznacza to, że na pomiary wykonywane do głębokości 1 metra potrzeba zaledwie 50 sekund i uzyskuje się w tym czasie pięć pomiarów. Badanie statyczne sondą CPT jest szybkie i efektywne, a pomiary umożliwiają określenie stopnia zagęszczenia i plastyczności gruntu.

Korzyści wynikające z badań sondą CPT

Badania statyczne przeprowadzane są standardowo w przypadku większości inwestycji, a wykonują je specjalistyczne firmy, takie jak Fundament Sp. z o.o., dysponujące odpowiednim sprzętem, wiedzą i doświadczeniem. Podstawową zaletą badań sondą CPT jest brak konieczności pobierania próbek gruntu podczas wykonywanych odwiertów i tracenia czasu na ich fizyczne badanie. Taki proces jest znacznie kosztowniejszy i czasochłonny. Kosztowne są także urządzenia do pobierania nienaruszonych próbek gruntu. W przypadku badań sondą CPT wyniki uzyskiwane są zaraz po badaniu, a ich opracowanie wymaga jedynie zastosowania specjalnych wyliczeń wskazujących na parametry geotechniczne gruntu. Badanie statyczne szczególnie sprawdza się w przypadku gruntów organicznych, plastycznych i nasypowych. Pozwala też w prosty sposób wyodrębnić poszczególne warstwy gruntu z oceną ich słabszej struktury. Skuteczna ocena geologiczna terenu gwarantowana jest przy zastosowaniu sondowania CPT w połączeniu z otworami próbnymi.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz