Sól himalajska w kosmetyce – właściwości najzdrowszej soli na świecie

Sól himalajska w kosmetyce – właściwości najzdrowszej soli na świecie

Sól himalajska ze względu na swoje właściwości nazywana jest najzdrowszą solą na świecie. Wydobywana ręcznie na terenie Pakistanu nie zawiera szkodliwych substancji, które mogłyby dotrzeć do niej z zewnątrz. Doskonale sprawdza się w kuchni, ale swoje miejsce ma również w kosmetyce jako składnik kąpieli, płukanek czy okładów. Czy wiesz, jak ją stosować?

Skąd pochodzi sól himalajska?

Sól himalajska jest wydobywana ręcznie w Himalajach, na terenie Pakistanu. Jej złoża znajdują się na głębokości około 500 metrów – są one pozostałością po osuszeniu oceanów. Ta najcenniejsza sól krystaliczna na świecie zawiera 84 minerały o niezwykłych właściwościach. Jest ona stosowana w kuchni, ale swoje miejsce ma również w kosmetyce – przede wszystkim jako składnik solankowych kąpieli leczniczych.

Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do soli morskiej, sól himalajska nie zawiera metali ciężkich, które osadzają się w wodzie, z której czerpana jest sól. Jest również znacznie zdrowsza niż nasza rodzima sól kamienna.

Właściwości zdrowotne soli himalajskiej

Sól himalajska znajduje zastosowanie tak w kuchni, jak i w kosmetyce i medycynie naturalnej. Jej stosowanie wpływa korzystnie na nasze zdrowie i urodę. Zawiera ona między innymi wodór, fosfor, wapno, węgiel, miedź i tytan, które zapewniają sprawne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Właściwości soli himalajskiej sprawiają, że stosowana zewnętrznie poprawia ona jędrność skóry, leczy jej schorzenia, łagodzi infekcje gardła i układu oddechowego oraz wspomaga leczenie reumatyzmu.

Jak wykorzystać sól w kosmetyce?

Kąpiele solankowe

Kąpiele solankowe słyną ze swoich właściwości terapeutycznych – działają one uspokajająco i zmniejszają napięcie nerwowe. Tak zastosowana sól himalajska przywróci twojej skórze równowagę, złagodzi stany zapalne, takie jak infekcje, swędzenie czy uczulenie i pomoże w walce z trądzikiem. Sól himalajska do kąpieli opóźni również procesy starzenia i będzie miała korzystny wpływ na wygląd twoich paznokci.

Aby zrobić taką kąpiel, możesz wykorzystać tradycyjną sól lub sięgnąć po jej mydlaną wersję. Do wanny z ciepłą wodą wlej roztwór soli himalajskiej, a następnie zrelaksuj się w 30-minutowej kąpieli. Pamiętaj również, aby później odpocząć.

Płukanki i okłady

Płukanki solankowe mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, możesz je wykorzystać na przykład przy bólu gardła. Z kolei okłady pomagają w zwalczaniu chorób ginekologicznych, grzybicy, łuszczycy i trądziku pospolitego. Wystarczy, że rozetrzemy roztwór solny bezpośrednio na skórze. Terapia solą himalajską jest również polecana na opuchniętą i zmęczoną twarz. Sól możesz również dodać do domowych maseczek.

Peelingi

Gruboziarnista sól himalajska świetnie sprawdzi się jako peeling, który usunie martwy naskórek. W tej postaci pomoże ci ona także w walce z cellulitem i sprawi, że skóra stanie się bardziej jędrna. Zadziała również tonizująco i antybakteryjnie.

Dodaj do soli himalajskiej oliwę lub olej kokosowy – w ten sposób stworzysz naturalny peeling do twarzy, dzięki któremu pozbędziesz się resztek kosmetyków i zanieczyszczeń. Po takim zabiegu twoja skóra stanie się odświeżona, dotleniona i lepiej ukrwiona. Będzie też lepiej przygotowana do wchłonięcia innych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Gdzie kupić sól himalajską?

Sól himalajska jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością i suplementami diety. Możesz ją również znaleźć w dużych hipermarketach. Nie wiesz, jaką sól kupić? Ta gruboziarnista będzie lepsza do kąpieli, a drobnoziarnistą warto zastosować w kuchni. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na jej kolor, który powinien być biały, jasnoróżowy lub ciemnoczerwony. Za sól himalajską zapłacisz około 5-10 złotych za kilogram.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz