Snorkelling. Najprostszy sposób na podziwianie wodnego świata

Snorkelling. Najprostszy sposób na podziwianie wodnego świata

Snorkelling to najprostszy sposób na podziwianie podwodnego świata. Wystarczy, że umiemy pływać i zaopatrzymy się w maskę z rurką, która umożliwi nam obserwację tego, co dzieje się pod wodą. Chcesz wiedzieć, jak zacząć przygodę ze snorkellingiem, jaki sprzęt warto kupić i w jakich miejscach najlepiej pływać? Sprawdź nasz poradnik!

Jaki sprzęt wybrać?

Jeśli fascynuje cię podwodne życie i chciałbyś zacząć swoją przygodę z pływaniem z rurką, zacznij od zakupu odpowiedniego sprzętu. Potrzebna ci będzie maska, dzięki której będziesz mógł wyraźnie widzieć pod wodą i rurka, która umożliwia oddychanie  bez unoszenia głowy ponad powierzchnię wody. Mając taki sprzęt, możesz swobodnie unosić się na wodzie i obserwować środowisko ponad jej powierzchnią. Bardziej zaawansowani mogą również zaopatrzyć się w płetwy, które znacznie usprawnią pływanie.

Podstawowy sprzęt do snorkellingu nie jest drogi. Najtańszy komplet maski z rurką kupimy w sklepie sportowym już za 50 złotych. Warto jednak wydać trochę więcej i zdecydować się na maskę lepszej jakości o większym kącie widzenia. Jeśli nie jesteś przekonany do oddychania za pomocą fajki, możesz zdecydować się na maskę typu easybreath, która daje możliwość oddychania zarówno przez usta, jak i nos i zapewnia panoramiczne pole widzenia. Jeśli chcesz kupić również płetwy, musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem około 40-100 złotych.

Od czego zacząć przygodę ze snorkellingiem?

Snorkelling nie wymaga specjalnych szkoleń i umiejętności poza tym, że musimy umieć pływać. Jego ogromną zaletą jest fakt, że nie musimy odpływać daleko, aby móc zobaczyć ciekawą florę i faunę. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, poproś drugą osobę, by popłynęła razem z tobą. Na początku możesz mieć bowiem trudności z orientacją pod wodą. Nie odpływaj też za daleko od brzegu, abyś w razie czego mógł szybko wrócić.

Jak oddychać z maską i rurką? Jeśli korzystasz z takiego kompletu, najpierw załóż maskę i przez chwilę oddychaj samymi ustami, aby przyzwyczaić się do tego, że nie możesz używać nosa. Następnie włóż rurkę do ust - wargami obejmij początek rurki, a wystające końcówki ściśnij zębami. Odetchnij kilka razy bez zanurzania się, a kiedy będziesz pewny, że wszystko jest w porządku, wejdź do wody.

Gdzie najlepiej pływać z rurką?

Jeśli podczas wakacji chcemy obserwować życie pod wodą, wybierzmy taki kierunek, gdzie przy plażach będzie rafa i skały, w których często chowają się zwierzęta. Przepiękne podmorskie widoki czekają na nas m.in. w Portugalii w okolicach Algavre. Znajdziemy tam podwodne jaskinie, lasy wodorostów a nawet wraki statków. Pod wodą będą nam towarzyszyć langusty i kałamarnice a także homary i koniki morskie.

Jeśli planujesz wypoczynek we Francji, wybierz się na Korsykę. Wyjątkowe okazy będziesz mógł podziwiać także w Langwedocji. Znajduje się tam wodny rezerwat Banyuls-Cerbere, na terenie którego można podziwiać m.in. czerwony koral szlachetny.

We Włoszech fani snorkellingu powinni zatrzymać się na wyspie Elba, w rejonie której można zobaczyć czerwone koralowce i koniki morskie. Fantastycznym światem podwodnym mogą się również pochwalić okolice Sycylii, m.in. Palermo, Taormina, Syrakuzy i wyspy Pantelleria i Ustica.

Podwodne życie można obserwować również w Chorwacji, szczególnie w okolicach Makarskiej, Vrsar i Puli. W licznych podwodnych jaskiniach można zobaczyć wodne żółwie, ośmiornice i pająki wodne a także będące pod ochroną olbrzymie muszle.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz