Artykuł sponsorowany

Smaki Zakopanego i okolic. Regionalne potrawy, których grzech nie spróbować

Smaki Zakopanego i okolic. Regionalne potrawy, których grzech nie spróbować

Jakie smaki królują w Zakopanem i okolicach? Góralskie potrawy mają wielu miłośników, którzy chętnie wracają na Podhale, aby nacieszyć się pięknymi widokami, ale również smakami nie do podrobienia. Jeżeli zamierzasz pierwszy raz odwiedzić Zakopane, powinieneś spróbować przynajmniej kilku tradycyjnych potraw. Na jakich składnikach opiera się góralska kuchnia? Poznaj regionalne potrawy Podhala, których grzech nie spróbować.

 

Jakie smaki królują w Zakopanem i okolicach?

Będąc w Zakopanem, nie można nie spróbować przynajmniej kilku z tradycyjnych potraw. Połączenie prostych składników gwarantuje uzyskanie niezwykle smacznych i treściwych dań. Jeżeli wybierasz się do Zakopanego, musisz koniecznie spróbować oscypka. Sery owcze, tak jak ziemniaki i kapusta, są podstawą góralskiej kuchni. Jedną z tradycyjnych potraw Podhala jest kwaśnica, czyli zupa z kiszonej kapusty oraz baraniny bądź wieprzowiny. Rozgrzewające i sycące danie jest serwowane z ziemniaki lub chlebem.

Niektóre restauracje w Zakopanem przywiązują szczególną wagę do pozyskiwania ekologicznych składników. Dzięki temu osiągają wyraziste smaki, które pozostają w pamięci na dłużej. Turyści rozsmakowują się w przygotowanych na blaszy lub w piecu kaflowym, moskolach. Ziemniaczane placki smakują najlepiej w połączeniu z masłem czosnkowym i szczyptą soli. Danie należy przygotować w odpowiedni sposób, aby uzyskać chrupiącą skórkę, ale delikatny środek.

 

Regionalne potrawy, które trzeba spróbować

Nie ulega wątpliwości, że na góralskich stołach królują ziemniaki. Dużą sławą cieszą się hałuski, czyli ziemniaczane kluski z dodatkiem tłustych skwarków, ciepłego mleka lub pysznego sera. Kolejną potrawą, którą trzeba obowiązkowo skosztow, jest golonka po góralsku. Mięso przygotowane zgodnie z najwyższymi standardami zachwyca niespotykanym smakiem. Wielbiciele lżejszych potraw mogą zrezygnować z golonki na rzecz pstrąga. Co sprawia, że góralskie dania pozostają w pamięci na dłużej?

Stoją za tym naturalne składniki oraz wielopokoleniowa tradycja. Jeżeli chcesz spróbować prawdziwych góralskich smaków, udaj się do restauracji, która zachwyciła wielu innych klientów, np. do klimatycznej restauracji Kryjówka w Zakopanem. Lokal przyciąga coraz więcej gości, ponieważ umożliwia skosztowanie smacznych i sycących góralskich potraw. Będąc w Zakopanem lub w okolicach, grzech nie spróbować rozgrzewającej kwaśnicy, sycących moskoli czy rozpływającej się w ustach golonki. Poznając tradycyjne smaki Podhala, poznajesz z bliska kulturę górali.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz