Materiał Partnera

Słuchanie muzyki w wielkim stylu, czyli powrót gramofonów

Słuchanie muzyki w wielkim stylu, czyli powrót gramofonów

Technologia, a wraz z nią, świat idą do przodu. Nowe wynalazki zastępują stare, a kolejne urządzenia i rozwiązania przewyższają możliwościami kolejne. Są jednak sprzęty, które z biegiem czasu urosły do rangi symbolu i dziś są cenione za swój klasyczny, nieco staromodny urok. Panująca od pewnego czasu moda na vintage objęła również świat techniki, przyczyniając się do powrotu gramofonów.

Pierwsze urządzenia audio

Historia gramofonu sięga dziewiętnastego wieku, kiedy to powstało pierwsze urządzenie nagrywające i odtwarzające dźwięk zwane fonografem. Z jego modyfikacji powstała pierwsza konstrukcja gramofonowa, która w kolejnych dziesięcioleciach ulegała kolejnym przemianom. Niezmieniona została jednak zasada działania oparta na płycie z wyżłobionym spiralnym rowkiem, przez który prowadzona jest igła. Powstałe drgania przetwarzane są we wkładce na sygnał elektryczny. Na jakość uzyskanego dźwięku wpływały jakość igły, wkładki oraz przewodów prowadzących sygnał na wyjście urządzenia.

Od momentu wynalezienia gramofon, w Polsce zwany tez adapterem, cieszył się niezachwianą popularnością aż do lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Wówczas płyty winylowe i gramofony zostały zastąpione przez mniejsze płyty kompaktowe oraz skonstruowane dla nich odtwarzacze. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zniknęły. Albumy wielu artystów wciąż ukazują się – obok nowocześniejszych nośników – na dobrze wszystkim znanych winylach. Ostatnimi czasy zainteresowanie gramofonami jest jednak szczególnie wysokie. Dzieje się tak z kilku powodów. Jednym z nich są możliwości technologiczne, jakie oferują nowoczesne adaptery. Drugi to obecna już od kilku lat moda na oldschool i vintage – stylowe jest to, co jest stare. Przy czym chodzi nie tyle o używanie rzeczywiście starych rozwiązań, ile o stylizowanie urządzeń, przedmiotów czy ubrań na takie właśnie.

Nowoczesne gramofony

Dobry gramofon powinien znaleźć się w mieszkaniu każdego pasjonata muzyki. W płytach winylowych, również tych wydawanych obecnie, jest pewien urok, któremu nikt się nie oprze. Warto więc umieścić adapter w salonie, by móc cieszyć się ulubionymi utworami w zaciszu własnego domu. Wieczór w takiej oprawie będzie zdecydowanie bardziej romantyczny niż przy akompaniamencie muzyki z laptopa. To rozwiązanie tym bardziej atrakcyjne, że nowoczesne gramofony wyposażone są w rozmaite udogodnienia. Na rynku znajdziemy modele wyposażone w przedwzmacniacz, który umożliwia podłączenie urządzenia do dowolnego wzmacniacza lub amplitudera, czy też złącze USB, za pomocą jakiego zgramy ulubione utwory na komputer.

Wydawać by się mogło, że obecnie gramofon jest trudnym do zdobycia luksusem. Nic bardziej mylnego! Oferta producentów jest w tym zakresie równie bogata co kilkadziesiąt lat temu, a i naprawa gramofonu nie będzie stanowić problemu. Naprawą gramofonu zająć się może serwis RTV taki jak JMZ Elektronik w Krakowie. Diagnostyka dokonana przez specjalistów to niezbędny element naprawy – zaawansowanie technologiczne sprawia, że samodzielne reparacje są często niemożliwe. Oddanie gramofonu w ręce doświadczonego punktu napraw pozwoli szybko i skutecznie usunąć nawet poważne uszkodzenie, a przy tym otrzymamy gwarancję na wykonaną naprawę.

Opracowanie:
Kraków, Juliusza Lea 22b, (wejście od placu)
tel. 12 634 39 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz