Ślimaki, krety i gryzonie – szkodniki, które pojawiają się w naszych ogrodach

Ślimaki, krety i gryzonie – szkodniki, które pojawiają się w naszych ogrodach
Nasz ogród odwiedza niekiedy zbyt duża liczba nieproszonych gości. Ślimaki, krety czy gryzonie mogą zniszczyć wiele ogrodowych roślin. Istnieją na szczęście nieszkodliwe sposoby na pozbycie się ich. Ogród o właściwie skomponowanej florze potrafi często sam obronić się przed szkodnikami. Warto poznać więc gatunki roślin, które działają na nie odstraszająco. Dobrze zaznajomić się również ze sposobami przepędzania nieproszonych gości.

Ślimaki – smakosze zieleniny

Ślimaki są częścią ekosystemu, ale gdy pojawia się ich zbyt wiele, potrafią siać prawdziwe spustoszenie na grządkach. Lubią wilgoć, wysokie trawy, zarośla, rozkładające się resztki roślinne oraz różne zakamarki, w których mogą się schować. Istnieje wiele naturalnych sposobów zwalczania ślimaków. Środki chemiczne to ostateczność; są one silnie toksyczne dla innych zwierząt oraz dla roślin.

Ślimaki nie lubią tymianku, cebuli, czosnku, szałwii, majeranku, czarnego bzu, orlika pospolitego, krwawnika, floksa, nasturcji wielkokwiatowej. Warto posadzić je więc na grządkach pomiędzy innymi roślinami.

Grządki możemy dodatkowo otoczyć 20-centymetrowym pasem trocin, igliwia lub piasku z popiołem, bądź też rozsypać między roślinami oraz na ścieżkach ślimaków wapno palone (40 g wapna na 1 m2). Rośliny szczególnie atakowane przez ślimaki spryskajmy odwarem z papryki rocznej. Ogród podlewajmy rano (podlewając wieczorem, stwarzamy ślimakom idealne środowisko).

Możemy też wyłapywać ślimaki. Te z muszlą łatwo zauważyć i zebrać, nagie zaś możemy zwabić do pułapki. Szczególnie skuteczne jest wystawienie talerzyka lub kubka z piwem – ślimaki nie mogą oprzeć się temu napojowi i po prostu wpadają do środka.

Naturalnymi wrogami ślimaków są ropuchy, jeże, ptaki, jaszczurki. Jeża możemy zachęcić do pozostania w ogrodzie, jeśli stworzymy mu odpowiednie kryjówki, wykładając np. stosy ściętych gałęzi.

Walka z gryzoniami

Do najliczniejszych gryzoni, które mogą zagościć w naszym ogrodzie, należą nornice. Rozmnażają się one siedem razy w roku, a każdy miot liczy kilkanaście młodych. Potrafią siać prawdziwe spustoszenie. Szczególnie lubią rośliny cebulowe. Uniemożliwimy gryzoniom dostęp do cebulek, jeśli posadzimy je w ażurowym pojemniku z drobnymi dziurkami.

Cebule lubią również większe, podobne do szczura gryzonie – karczowniki. Zwierzęta te ogryzają ponadto korzenie drzew i krzewów i mogą doprowadzić nawet do obumarcia roślin. Aby je odstraszyć, można wkładać do nor gałązki tui, ząbki czosnku czy liście czarnego bzu. Do metod walki z gryzoniami należą też wykładanie trutek oraz gazowanie nor, ale nie każdy chce pozbywać się zwierząt w ten sposób. Dobrym sposobem jest posiadanie kota, który chętnie zapoluje zwłaszcza na nornice. Łowcami gryzoni są też łasice.

Gryzonie nie lubią ponadto zapachu niektórych roślin: czosnku, czarnego bzu, czarnej porzeczki, wilczomlecza, gorczycy, gryki, mięty, cesarskiej korony, rumianku, nostrzyka (źródło: ogrodnik-amator.pl).

Jak przepędzić kreta?

Krety są stworzeniami pożytecznymi, gdyż zjadają larwy owadów. Z drugiej strony jednak potrafią zniszczyć wiele roślin, uszkadzając ich korzenie podczas kopania tuneli. Walka z kretami polega wyłącznie na ich odstraszaniu. Zwierzęta te objęte są ochroną.

W sklepach dostępne są rozmaite środki odstraszające krety: m.in. solarne urządzenia, które po wbiciu w ziemię generują wibrujące dźwięki o wysokiej częstotliwości. Jest to sposób nieszkodliwy dla zwierząt, ale uwaga – dźwięki te mogą drażnić także zwierzęta domowe.

Do innych rozwiązań należą preparaty w proszku o odstraszającym krety zapachu, które wsypuje się do tunelu. Krety nie lubią hałasu: skuteczny może być wbity w kopiec metalowy pręt z zawieszoną na szczycie pustą puszką. Krety nie lubią ponadto niektórych roślin: bazylii, komosy, aksamitki.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Już od niemal trzydziestu lat dbamy o stan sanitarny kieleckich zakładów pracy i posesji. Do...
Zwalczanie i usuwanie szkodników to główny cel działalności firmy Krzysztofa Piotrowskiego w...