Materiał Partnera

Skutki wystrzału opony samochodu ciężarowego

Skutki wystrzału opony samochodu ciężarowego

Ogumienie samochodu ciężarowego to efekt prac całych zastępów inżynierów: projektantów i konstruktorów, których działania koncentrowały się na zapewnieniu pewnego, bezpiecznego podparcia dla wielotonowych ładunków. Każda z tego rodzaju opon to istne dzieło sztuki technologicznej. Jej właściwości mogą zadziwiać, ale to właśnie na nich – dosłownie – stoi cały transport samochodowy. Opony, nieważne jak zaawansowane, mają jednak swoje ograniczenia eksploatacyjne. Po zużyciu potrafią wywołać wiele szkód.

Poziom zużycia opony a ryzyko jej awarii

Jak dowodzi raport awaryjny opracowany przez ADAC TruckService w 2009 roku, najczęstszą awarią ogumienia jest także ta najbardziej niebezpieczna – jej pęknięcie w trakcie jazdy. O wiele rzadziej pojawiają się jakiekolwiek problemy z niedokręconymi nakrętkami czy śrubami. Przyczyny takiego stanu rzeczy możemy upatrywać w złym stanie ogumienia ciężarówek poruszających się po europejskich drogach. Większość z nich jest oczywiście sprawna, ale istnieją też takie pojazdy, które stanowią istne bomby zegarowe. Regularne sprawdzanie opon oraz ich wymiana to absolutna konieczność zapewniająca bezpieczeństwo nie tylko kierowcy ciężarówki, ale także – i przede wszystkim – innym uczestnikom ruchu drogowego. Warto kontrolować ogumienie po określonej, zalecanej przez jego producenta liczbie przejechanych kilometrów. A w razie konieczności dokonać niezbędnej wymiany w warsztacie wyspecjalizowanym w serwisowaniu samochodów ciężarowym. Jedna z renomowanych placówek tego rodzaju prowadzona jest przez firmę Sekar.

Gdy wybucha opona w ciężarówce

Wybuch opony w pojeździe natychmiastowo wpływa na sposób, w jaki się on porusza. Wiele zależy tutaj od zastosowanej konstrukcji oraz od tego, która opona ulega tak katastrofalnej awarii. Zdecydowanie nie można wówczas mówić o zachowaniu kontroli nad pojazdem. Sam wybuch, szczególnie potężnej opony w samochodzie ciężarowym, potrafi znacząco uszkodzić elementy nadwozia i podwozia. Jeżeli nastąpi w obecności osób trzecich – na przykład na postoju – jego siła jest na tyle ogromna, że potrafi spowodować znaczny uszczerbek na zdrowiu lub nawet śmierć osób znajdujących się w pobliżu. W trakcie jazdy sytuacja jest jeszcze gorsza, bo tracący kontrolę nad samochodem ciężarowym kierowca może po prostu uderzyć w inne pojazdy, z których większość jest zdecydowanie mniejsza. Tragedii można uniknąć dzięki przeprowadzaniu regularnych przeglądów oraz serwisowaniu samochodów ciężarowych wchodzących w skład floty naszej firmy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz