Artykuł sponsorowany

Skuteczne sposoby na braki zębowe. Uzupełnienia stałe i protezy wyjmowane

Skuteczne sposoby na braki zębowe. Uzupełnienia stałe i protezy wyjmowane

Piękny, zdrowy uśmiech to bez wątpienia nasza wizytówka. Czasem jednak zdarza się, że wskutek choroby próchnicowej czy stanów zapalnych przyzębia, a także w innych okolicznościach, takich jak wypadki czy urazy, tracimy ząb. Dlaczego nie należy lekceważyć braków w uzębieniu? Co warto wiedzieć o stałych uzupełnieniach protetycznych? Jakie rodzaje protez wyjmowanych wyróżniamy? Odpowiadamy!

Uzupełnienia protetyczne – dlaczego nie należy lekceważyć braków w uzębieniu?

Braki zębowe to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Utrata nawet jednego zęba wpływa negatywnie na poprawną artykulację. Brakujące zęby powodują ponadto zaburzenia żucia, prowadząc w konsekwencji do problemów z trawieniem. Brak zębów często prowadzi do zmian w wyglądzie twarzy (zapadające się policzki). Kwestią, o której nie należy zapominać, jest także estetyka – braki zębowe, przyznajmy to szczerze, nie wyglądają atrakcyjnie, przez co w znacznym stopniu negatywnie wpływają na naszą samoocenę i pewność siebie. Na szczęście ogromny postęp medycyny, a co za tym idzie – powstawanie zaawansowanych technik sprawia, że obecnie protetyka oferuje szereg rozwiązań, mających na celu skuteczne uzupełnienie braków zębowych.

Miejscem, w którym przy zastosowaniu najnowszych metod i technik protetycznych, można poddać się uzupełnieniu braków zębowych, jest Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii, EKO-MED w Chełmie.

Stałe uzupełnienia protetyczne

Uzupełnienia protetyczne stałe umieszczone są w jamie ustnej w ten sposób, że użytkownik nie może ich samodzielnie usunąć. Wśród najpopularniejszych rodzajów uzupełnień stałych wyróżniamy:

  • korony – w pełni ceramiczne lub na podbudowie metalowej licowanej porcelaną, mają na celu odtworzenie kształtu anatomicznego zęba oraz jego funkcji,
  • wkłady koronowe (INLAY) oraz nakłady koronowe (ONLAY) – uzupełnienia protetyczne wykonywane na pojedynczych zębach, w których zdiagnozowano ubytki tkanek w różnym stopniu zaawansowania,
  • wkłady koronowo-korzeniowe – składają się z części koronowej oraz ćwieka umieszczonego w kanale korzeniowym,
  • licówki – stosowane w celu pokrycia nieestetycznie wyglądających powierzchni zębów górnych oraz dolnych,
  • mosty – wykorzystują zęby okalające lukę, mają na celu odbudowanie jednego lub kilku brakujących zębów.

Protezy wyjmowane – ruchome uzupełnienia protetyczne

Ruchome uzupełnienia protetyczne to te, które użytkownik może bez przeszkód wyjąć, na przykład w celu czyszczenia. Do protez tego typu zaliczamy:

  • protezy całkowite i częściowe akrylowe - osiadają na dziąsłach zapewniając komfort podczas odgryzania czy żucia pokarmów, ale także dobrze imitują naturalne uzębienie;
  • protezy szkieletowe - składają się z solidnej podbudowy metalowej, wykazującej dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także akrylu, w którym osadzone są sztuczne zęby. Osiadają na własnych zębach chroniąc podłoże przed nadmiernym zanikiem;
  • szynoprotezy - są protezami szkieletowymi stosowanymi w przypadku pacjentów borykających się z parodontozą. Szynoprotezy mają za zadanie ustabilizować rozchwiane zęby, a tym samym powodują, że wypadnięcie zębów może zostać opóźnione w czasie lub całkowicie zażegnane.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz