Artykuł sponsorowany

Skuteczne diagnozowanie alergii – szybkość dzięki specjalistycznym badaniom

Skuteczne diagnozowanie alergii – szybkość dzięki specjalistycznym badaniom

Alergie można coraz częściej zaobserwować wśród dzieci, czy też dorosłych, a ich objawy ukazują się od strony układu oddechowego, pokarmowego, a także poprzez różne dolegliwości skórne. Dzisiaj dobre poradnie alergologiczne i pulmonologiczne, które często nastawione są również na bezstresową pomoc pacjentom pediatrycznym, przeprowadzają testy skórne, płatkowe, pokarmowe, bądź też z krwi. Ważnym badaniem może być również spirometria, która jest pierwszym etapem diagnozowania astmy.

Udaj się do alergologa i pulmonologa

W przypadku zaobserwowania u siebie długotrwałych i uporczywych objawów ze strony układu pokarmowego, oddechowego czy skóry, warto udać się do specjalistycznego gabinetu chorób alergologicznych oraz pulmonologicznych. Wizyta u alergologa powinna być również odpowiedzią na nagłe wystąpienie problemów skórnych, czy innych ogólnych objawów po zetknięciu się z jakimś rodzajem pyłów, kosmetyków, czy przedmiotów. Szczególną uwagą powinni w tym zakresie wykazywać się rodzice, których dzieci coraz częściej diagnozowane są w kierunku rozmaitych alergii, czy też odmian astmy. Ich wykrywaniem i leczeniem zajmuje się między innymi przychodnia lekarska w Nowym Sączu z gabinetem specjalistycznym lek. med. Marii Perek, specjalisty alergologii, pulmonologii oraz pediatrii. W ciężkich przypadkach pacjenci są również kierowani na konsultacje do laryngologów, czy też hematologów.

Diagnozowanie alergii

Diagnozowanie alergii jest wieloetapowe. Po dokładnej analizie stanu zdrowia pacjenta i po przeprowadzonym wywiadzie, zleca się między innymi spirometrię, badania obrazowe (badania radiologiczne klatki piersiowej, czasem łącznie z tomografią komputerową), a także badania krwi – podstawowe oraz pod kątem bakterii i wirusów. Kolejnymi czynnościami specjalistycznymi są testy alergiczne. Do najpopularniejszych zalicza się te skórne. Polegają one na zaaplikowaniu kropli danego alerganu (np. pyłów drzew) na powierzchnię skóry pleców lub przedramienia. Po nakłuciu skóry i odczekaniu kilkunastu minut można zaobserwować reakcję organizmu na daną substancję. Sam test skóry najczęściej zawiera zastaw 15-20 alergenów, które są przygotowywane tematycznie. Jeśli one nie wykażą zmian, można przejść również do przeprowadzenia testów z krwi, testów alergicznych pokarmowych (diagnozowanie nietolerancji pokarmowych), testów płatkowych, testów rekombinowanych, a nawet testów prowokacyjnych. Te ostatnie najczęściej stosuje się przy stwierdzonej alergii wziewnej, a polegają na rozpyleniu alergenu do nosa, oceniając, który z podanych uczula pacjenta najbardziej. Dzięki temu można zaplanować odpowiednie leczenie farmaceutykami, bądź te związane z czynnością odczulania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz