Materiał Partnera

Skuteczna terapia zaburzeń mowy u dzieci i dorosłych

Skuteczna terapia zaburzeń mowy u dzieci i dorosłych

Zaburzenia mowy u dzieci i dorosłych wynikające najczęściej z problemów neurologicznych mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie czy chociażby nawiązywanie relacji z innymi osobami. W takiej sytuacji warto jest postawić na odpowiednią terapię. Zrealizowanie programu specjalnie przygotowanego programu terapeutycznego daje możliwość skutecznej pomocy. Na jaką metodę zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiednia diagnoza

Zdiagnozowanie zaburzeń mowy pozwala lepiej dopasować program terapeutyczny. W tym celu specjaliści przeprowadzają tzw. diagnozę operacyjną o charakterze opisowym. Udaje się w niej wyodrębnić szereg szczegółów o konkretnym zaburzeniu mowy. Jedną z interesujących metod jest Dyna Lingua M.S., która obejmuje diagnozowanie zarówno w zakresie mowy, jak i myślenia. Określa się w niej chociażby stan emocjonalny, stan oddechu i głosu, poziom rozumienia języka oraz zjawisk. Zwracana jest uwaga na jakim etapie rozwoju mowy i myślenia znajduje się pacjent.

Ich dalsze usprawnianie to kluczowy element terapii. Program zakłada realizację poszczególnych zadań mających za zadanie rozwinąć zarówno mowę, jak i myślenie. Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami znacznego stopnia. Do nich skierowana jest metoda realizowana przez pracownię logopedyczną Dyna Lingua M.S., która jest autorskim programem terapeutycznym dla osób z zaburzeniami mowy – dzieci i dorosłych. Dla pacjentów z jakimi dokładnie dolegliwościami jest ona przeznaczona i co świadczy o jej skuteczności?

Terapia dla pacjentów z zaburzeniami znacznego stopnia

Zaburzenia mowy o charakterze neurologicznym utrudniają komunikowanie się z innymi ludźmi, wyrażanie swoich emocji. Dolegliwości znacznego stopnia w tym zakresie dotykają przede wszystkim dzieci autystycznych, ale też pacjentów o opóźnionym rozwoju intelektualnym. Ten może występować chociażby na tle zespołu Downa – również i w przypadku takich pacjentów warto zastosować odpowiedni program terapeutyczny. Leczenie zaburzeń mowy może dotyczyć także osób cierpiących na afazję.

Terapeuci stosują właściwe metody, które pozwalają rozwinąć myślenie i mowę np. poprzez tworzenie schematów percepcyjno-motorycznych oraz nawyków ruchowych. Sprawdza się również terapia ruchowa, a jednym z elementów skutecznego programu dla osób z zaburzeniami mowy jest przebywanie w komfortowej, relaksującej atmosferze. W takich warunkach pacjenci przede wszystkim czują się świetnie psychicznie, co ma spore znaczenie w kontekście efektywności zastosowanej metody leczenia zaburzeń mowy i myślenia.
Opracowanie:
Wrocław, Kozanowska 111 lok. 19
tel. 609 061 894
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz