Materiał Partnera

Skup złomu i akumulatorów – połączenie ekologii z biznesem

Skup złomu i akumulatorów – połączenie ekologii z biznesem

Życiu i codziennej działalności człowieka towarzyszy produkcja różnego rodzaju odpadów. Często podczas sprzątania garażu lub piwnicy znajdujemy rzeczy z metalu lub stali, a czasem odpady niebezpieczne, na przykład stary akumulator. I wtedy pojawia się pytanie, jak pozbyć się tych przedmiotów?

Sprzedaż z zyskiem dla środowiska

Zmniejszające się zasoby surowców naturalnych wymusiły na nas poszukiwania ich nowych źródeł. Chodzi głównie o zagospodarowanie złomu i innych odpadów, powstających wskutek użytkowania wyrobów zawierających metale. Bardzo ważną rolę w tym procesie pełnią wszelkiego rodzaju skupy złomu. Różne metale żelazne, jak i nieżelazne stanowią obecnie podstawę rozwoju gospodarczego, a stale rosnące ich zużycie świadczy o roli, jaką odgrywają we współczesnym świecie. Warto wiedzieć również, że na równi ze złomem stalowym traktowany jest również złom akumulatorowy. Akumulatory zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, ale jednocześnie jest to cenny surowiec wtórny. Recykling akumulatorów to działalność wymagająca specjalistycznego sprzętu i odpowiedniego przygotowania technologicznego. Wpływają na to obostrzenia wynikające z ustawy z 2009 r. o odpadach, określającej postępowanie z tego typu materiałami. Ich recykling to dosyć skomplikowany proces. Przede wszystkim rozdziela się je na części składowe tworzące akumulator – zarówno ciekłe, jak i stałe. Filtruje się elektrolit, separuje elementy metalowe, ołów oraz tworzywa sztuczne. Pozyskane w ten sposób surowce – zwłaszcza stopy ołowiowe – są ponownie wykorzystywane do produkcji kolejnych akumulatorów i innych wyrobów. Zyskuje na tym zarówno  środowisko naturalne, jak i gospodarka, a także sam oddający.

Gdzie oddać zużyty akumulator?

Zużyte akumulatory najlepiej oddać do sklepu motoryzacyjnego zajmującego się ich sprzedażą, firmy zbierającej niebezpieczne odpady lub do odpowiedniego skupu złomu. Miejscem świadczącym tego typu usługi jest Metzłom ze Słupska. Działają od 1989 r. i oferują swoim klientom kompleksowe usługi obejmujące zarówno skup złomu stalowego, kolorowego oraz akumulatorów, handel wyrobami hutniczymi, jak również rozbiórki i transport. Dzięki systematycznym inwestycjom w profesjonalny sprzęt, dysponują najbardziej nowoczesnym parkiem maszynowym na terenie województwa. Posiadanie własnego specjalistycznego transportu i kontenerów pozwala im na rezygnację z usług podwykonawców, co w sposób efektywny ogranicza czas i koszty oraz gwarantuje sprawny odbiór surowców i dostawę produktów.

Jak otworzyć skup złomu?

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Aby uzyskać pozwolenie, na planie zagospodarowania muszą być wyznaczone tereny pod zabudowę przemysłową lub gospodarczą. Następnie musimy udać się do gminy po decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Kolejnym krokiem jest rejestracja firmy. Po uzyskaniu tych decyzji należy udać się do starostwa lub urzędu miasta w celu uzyskania pozwolenia na zbieranie odpadów i na transport złomu. Przed rozpoczęciem tych działań warto również sprawdzić, jak duża liczba konkurencyjnych firm funkcjonuje w naszym sąsiedztwie.

Znaczenie skupów złomu oraz prowadzona przez nich działalność ma ogromny wpływ zarówno na  środowisko, jak również na gospodarkę. Niestety, świadomość ekologiczna społeczeństwa jest bardzo niska, a to również od nastawienia obywateli zależy, jakie środowisko zostawimy przyszłym pokoleniom.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz