Materiał Partnera

Skup aut czy komis?

Skup aut czy komis?

Nikt, decydując się na sprzedaż samochodu, nie chce być stratny. Istnieją trzy sposoby sprzedaży aut. Najpopularniejszym jest ta bezpośrednia, za użyciem portali takich jak Allegro lub OLX. Jednakże, coraz większym zainteresowaniem cieszą się skup aut oraz komis. Są to opcje bardzo różne, dlatego zanim którąś z nich wybierzemy, warto dowiedzieć się nieco więcej o ich opłacalności.

Cena i koszty

Niemal każdy sposób sprzedaży samochodu wiąże się z pewnymi kosztami. Jeśli szukamy kupca na własną rękę, musimy zapłacić za wstawienie ogłoszeń na portale lub wykupienie miejsca ogłoszeniowego w gazecie.  W przypadku komisu samochodowego, jedyną stratą jest prowizja, która zostaje odliczana po sprzedaży auta. Różni się ona w zależności od komisu, dlatego też pomocnym w wyborze powinno być pytanie o jej wysokość. Skup samochodów używanych natomiast nie pobiera prowizji, gdyż tak naprawdę nabywa samochód. Nie wiemy kim jest następnym, właściwym nabywcą, gdyż oddajemy nasz pojazd w ręce pracownika skupu. Oczywiście po wcześniejszym ustaleniu ceny i spisaniu umowy. Wtedy firma staje się w świetle prawa nabywcą. Zarabia ona na różnicy między kupnem a sprzedażą, czyli kupuje taniej, a sprzedaje drożej. Mimo to oferowane ceny są dość atrakcyjne. Większe skupy, takie jak na przykład Skup samochodów auto złom w Gdyni, proponują przeciętnie około dziewięćdziesięciu procent rynkowej ceny.

Wycena auta

Wyceniając na własną rękę, często zaniżamy lub zawyżamy cenę, ponieważ w większości przypadków nie orientujemy się w kosztach pojazdów na wtórnym rynku samochodów i jesteśmy niedoświadczonymi sprzedawcami. Pracownicy komisu z kolei mają tendencję do zaniżania cen, aby szybciej sprzedać auto i dostać swoją część. Dodatkowo mogą to być laicy, nie znający się na samochodach na tyle, aby obiektywnie wycenić auto. Jeśli chodzi o skup aut, raczej nie powinniśmy się bać o brak profesjonalizmu i złą wycenę, choć w wielu przypadkach może być zaniżona. Biorąc pod uwagę te trzy opcje, skup prezentuje się najkorzystniej.

Jak szybko sprzedamy samochód?

Panuje błędne przekonanie, iż sprzedaż auta zajmuje kilka tygodni co najmniej, a w gorszych przypadkach mogą się one przerodzić w miesiące oczekiwania na kupca. Można się z tym zgodzić, gdy mówimy o sprzedaży bezpośredniej. Wiele czasu zajmuje zareklamowanie samochodu, spotykanie się z potencjalnymi kupcami, którzy rzadko kiedy potrafią w danej chwili zdecydować o kupnie. W komisie sprzedaż wygląda podobnie, jednak w tym wypadku nie musimy zajmować się wstawianiem ogłoszeń i umawianiem się z zainteresowanymi. Najlepszą pod tym względem opcją jest skup aut. Jest przeznaczona dla osób, którym zależy na czasie, gdyż jedyne co musimy zrobić to umówić się na profesjonalną wycenę, zgodzić się na podaną cenę i spisać umowę. Bezpośrednio po tym dostajemy pieniądze do ręki.

Opracowanie:
Gdynia, Pogodna 6 lok. 17
tel. 507 741 990
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz