Materiał Partnera

Skrzynki drewniane w przemyśle warzywnym. Rodzaje i zastosowania

Skrzynki drewniane w przemyśle warzywnym. Rodzaje i zastosowania

Z dobrodziejstw surowca naturalnego, jakim jest drewno, korzysta wiele branż. Jednak jest ono szczególnie chętnie stosowane przy konstruowaniu różnego rodzaju opakowań, w tym także skrzynek. Skrzynki te są nieocenione do pakowania artykułów spożywczych, ale przede wszystkim warzyw. Dlatego też ich poszczególne rodzaje znalazły tak szerokie zastosowanie w przemyśle warzywnym.

Dlaczego warzywa są pakowane do skrzynek drewnianych?

Producentom, a także dostawcom warzyw zawsze zależy na tym, aby ich asortyment dotarł do klienta w nienaruszonym stanie. Właśnie to stało się przyczyną tego, że najczęściej sięgają oni po skrzynki wykonane z drewna.

Skrzynie drewniane służą zarówno do transportu, jak i do przechowywania warzyw. Dzieje się tak, gdyż materiał ten zapewnia optymalne warunki dla składowanych w nich plonów upraw. Ponadto skrzynki takie są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą mieć także różną wielkość przystosowaną do transportu określonej ilości warzyw. Skrzynki z drewna są pojemne, funkcjonalne oraz mogą służyć do umieszczania w nich praktycznie dowolnego rodzaju warzyw. Docenia się je też ze względu na to, że są bardzo wygodne podczas przenoszenia.

Skrzynki z drewna wykorzystywane w przemyśle warzywnym zostały wykonane z myślą o transporcie oraz składowaniu tego typu asortymentu. Dlatego też wyróżnia je funkcjonalna konstrukcja i optymalna wielkość. Nie trzeba chyba też dodawać, że to właśnie drewno stwarza idealne warunki dla warzyw oraz jest na tyle wytrzymałe, że zabezpiecza je przed zniszczeniem podczas transportu” – mówi ekspert z firmy Drewnopak.

Jakiego rodzaju skrzynki z drewna znajdują zastosowanie w przemyśle warzywnym?

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem drewnianych skrzynek wykorzystywanych do transportu warzyw są te, które powstały z drzew liściastych. Dzięki temu są one całkowicie bezwonne i mogą służyć do bezpośredniego pakowania warzyw. Poza tym poddaje się je suszeniu – jest to gwarancja tego, że nie rozwinie się na nich pleśń oraz że nie powstaną na nich przebarwienia.

Drewniane skrzynki różnią się między sobą sposobem wykonania. Niektóre z nich mają wyższe burty, które składają się z dwóch listew. Istnieją także modele ze zdecydowanie niższymi krawędziami. Wynika to z faktu, że są przeznaczone dla innych gatunków warzyw. Te z nich, które mają nieco wyższe listwy, są przystosowane do tego, aby składować tam kapustę, kalafiory czy sałatę. Natomiast niższe skrzynki z drewna są wykorzystywane do transportu rzodkiewek, niektórych odmian sałaty lub pora.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz