Materiał Partnera

Skrzynka elektryczna do domu i do ogrodu

Skrzynka elektryczna do domu i do ogrodu

Skrzynka elektryczna to najważniejszy element instalacji elektrycznej – jest to centrum sterowania obwodami elektrycznymi w danej instalacji. Dobór skrzynki jest poważną decyzją, której nie można zlekceważyć. Odpowiednio dobrana skrzynka elektryczna gwarantuje bezpieczeństwo i sprawne działanie wszelkich urządzeń elektrycznych, z których korzystamy w domu lub w ogrodzie.

Pamiętajmy jednak, że skrzynka elektryczna ogrodowa, nie może być taka sama jak w domu. Przy wyborze rozdzielnicy elektrycznej należy mieć na uwadze nie tylko samą skrzynkę, ale też aparaturę zamontowaną w środku skrzynki. Jak wybrać skrzynkę elektryczną do domu lub mieszkania i na co zwracać uwagę przy wyborze skrzynki ogrodowej?

Rozdzielnice elektryczne do domu i mieszkania

Rozdzielnice elektryczne różnią się między innymi, pod kątem montażu – mamy do czynienia z rozdzielnicami natynkowymi i podtynkowymi. Ta pierwsza, jako montowana na ścianie, zajmuje więcej miejsca i jest mniej estetyczna. Z tych względów montowana jest w miejscach rzadko używanych, jak np. komórka pod schodami. Jeżeli nie mamy takiego miejsca, warto wybrać rozdzielnicę podtynkową – montowaną we wnęce ściany.
Aby wybrać skrzynkę elektryczną, należy sięgnąć do projektu instalacji elektrycznej, skąd dowiemy się co skrzynka ma zawierać i w jaki sposób powinna zostać podłączona. Liczba modułów, którą ma zawierać skrzynka elektryczna, określa też jej wielkość.
Jak radzi ekspert z firmy NAO PLAST wybierając skrzynkę elektryczną warto zostawić sobie zapas miejsca – około 20 – 30%. Z biegiem czasu domowa instalacja elektryczna może powiększyć się o nowe komponenty. Montowanie skrzynki na nowo byłoby znacznie droższe i trudniejsze niż proste dodanie komponentu do istniejącej już skrzynki elektrycznej.
Montaż skrzynki elektrycznej powinien odbyć się w miejscu łatwo dostępnym dla użytkowników, ze względów bezpieczeństwa. W przypadku awarii prądu dostęp do skrzynki nie powinien być w żaden sposób utrudniony. Specjaliści zalecają, by skrzynka znajdowała się na wysokości oczu dorosłego człowieka.

Wybór skrzynki elektrycznej do ogrodu

Instalację ogrodową można podłączyć do rozdzielnicy elektrycznej znajdującej się w domu. Napięcie w takiej skrzynce, zazwyczaj wystarcza dla podłączenia instalacji poza domem – lampek ogrodowych i innych urządzeń. Pamiętajmy jednak, ze prąd jest niebezpieczny – chcąc podłączyć instalacje ogrodową do domowej należy umieścić w skrzynce wyłącznik nadprądowy i różnicowoprądowy.
Skrzynki ogrodowe
montuje się np., instalacje ogrodową chcemy mieć mocno rozbudowaną. Należy pamiętać, ze skrzynki ogrodowe muszą mieć wysoki stopień ochrony IP oraz hermetyczną obudowę – odporną na działanie czynników zewnętrznych.

Opracowanie:
Końskie, Piłsudskiego 117
tel. 608 096 619
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz