Artykuł sponsorowany

Skórzane dodatki spod ręki kaletnika

Skórzane dodatki spod ręki kaletnika

W dzisiejszych czasach zawody rzemieślnicze przeżywają prawdziwy renesans. Produkty wychodzące z ich zakładów cechują się  wysoką jakością, gdyż tworzone są zazwyczaj ręcznie, bądź przy użyciu niewielkich maszyn czy niezbędnych urządzeń. Oprócz tego są unikatowe, w odróżnieniu od tych masowo produkowanych dostępnych w sieciówkach. Profesją, która zyskuje coraz większe zainteresowanie jest kaletnictwo. Skórzane dodatki to bowiem symbol elegancji i dbałości o szczegóły. Czym zajmuje się kaletnik?

Galanteria skórzana pod lupą

To stwierdzenie idealnie opisuje, na czym polega praca kaletnika. To przede wszystkim produkcja oraz naprawa określanych mianem galanterii skórzanej wyrobów, głównie butów, torebek, walizek, pasków czy portfeli. Wykonywane przez niego czynności mają bardziej charakter artystyczny aniżeli zakład usługowy. Nieco zapomniani przedstawiciele tego zawodu próbują obecnie wskrzesić tradycyjne rozwiązania w nowoczesnej formie. Jak wynika z opinii specjalistów z Akady, zapotrzebowanie na unikatowe produkty stale rośnie wraz ze wzrostem świadomości konsumenckiej. Powielane masowo wzory, fasony w ogólno dostępnych sklepach nie odzwierciedlają tego, czym chcą wzbogacać codzienne stylizacje zarówno kobiety jak i mężczyźni. Kaletnik musi mieć poczucie estetyki, zdolności manualne, rozwiniętą wyobraźnie, która pozwoli mu na indywidualne dopasowanie torebki czy butów do klienta spełniając jego nawet najbardziej wygórowane oczekiwania. Wykonując produkty na zamówienie ma możliwość uzewnętrznienia siebie, zaprezentowania swojej kreatywności i oryginalnych pomysłów, gdyż z kawałka skóry potrafią wyczarować prawdziwe dzieło sztuki. Praca jest dla nich jednocześnie pasją, w którą wkładają swoje serce.


Drugie życie skóry

Jak już zostało wspomniane kaletnik, oprócz produkowania przy pomocy maszyn szwalniczych i krojczych elementów zaliczanych do galanterii skórzanej, zajmuje się ich renowacją czy naprawą.

„Większość moich klientów, to osoby, którym zależy na odnowieniu przedmiotu skórzanego mającego dla niego lub dla całej rodziny sentymentalną wartość. Wówczas mam przeświadczenie, że robię coś wyjątkowego dla kogoś podtrzymując rodzinną tradycję czy zwyczaje. Czasami stawiane przede mną zadanie jest bardzo trudne, gdyż dana rzecz jest w bardzo złym stanie i doprowadzenie jej do stanu używalności wymaga ode mnie dużego nakładu pracy i wysiłku. Jednakże robię wszystko,  by nadać skórzanym przedmiotom drugie życie i tym samym wywołać uśmiech na twarzy klienta.”

-mówi Dariusz Bańkowski z Akada Kaletnictwo, właściciel jednego z nielicznych zakładów w Warszawie.

Naprawa zazwyczaj polega na wymianie zamka, podszewki, doszyciu dodatkowego paska do torebki czy zmianie zapięcia w aktówce czy paska w zegarku. Kaletnicy wykonują czynności mające na celu przywrócenie dawnej świetności i pięknego wyglądu skórzanym dodatkom, czyli zniwelowanie zniszczeń, dziur, naderwanych części. Materiał ten, będąc symbolem elegancji wymaga również odpowiedniej pielęgnacji przy użyciu specjalistycznych preparatów impregnujących, zabezpieczając ją przez uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym działaniem wody czy innych substancji. 

Opracowanie:
Warszawa, pl. Mirowski 1, paw. 4
tel. 601 210 428
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz