Artykuł sponsorowany

Skarpy w ogrodzie. Projekty ogrodów na pochyłe działki.

Skarpy w ogrodzie. Projekty ogrodów na pochyłe działki.

Aranżacja ogrodu na pochyłym terenie zwykle jest wymagająca, ale przy odrobinie wysiłku nasza praca odwdzięczy się wspaniałymi efektami. Skarpa może być wyzwaniem zwłaszcza w sytuacji, gdy biegnie przez nią ciąg komunikacyjny, jednak zawsze daje szerokie możliwości tworzenia bardzo oryginalnych i efektownych kompozycji roślinnych. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Ukształtowanie terenu działki wokół domu ma olbrzymi wpływ na to, w jak zagospodarujemy ogród. Oczywiście, teren można wyrównać albo usypać na nim dodatkowe wzniesienia, jednak takie prace ziemne wiążą się z dodatkowymi kosztami. Zanim zdecydujesz się na wprowadzanie dużych zmian, zastanów się nad możliwością aranżacji ogrodu na istniejącej powierzchni. Naturalne skarpy i pochyłości mogą okazać się bardzo atrakcyjnymi elementami otoczenia domu.

Co dają pochyłości w ogrodzie?

Wszelkie pochyłości, spadki i wzniesienia terenu są zawsze ciekawym urozmaiceniem, które pozwala m.in. na wydzielenie funkcjonalnych stref ogrodu. Spadki o niedużej pochyłości zwykle nie stanowią wyzwania pod względem komunikacyjnym: sprawdzą się tutaj zarówno stylowe stopnie, jak i ścieżki. W przypadku większych pochyłości konieczne będzie zbudowanie schodów, które mogą stać się atrakcyjnym elementem dekoracyjnym.

Skarpy i wzniesienia tworzą doskonałą przestrzeń do eksponowania roślin, dodatkowo ich obecność powiększa dostępną powierzchnię do zagospodarowania. Drzewa i krzewy rosnące na wzniesieniu wyglądają na bardziej okazałe, a kwitnące skalniaki przykuwają uwagę jak nigdzie indziej – mówi ekspert z New Garden Style.

Ogród na skarpie – wyzwania i możliwości

Dla skarp i stoków w ogrodzie poważnym zagrożeniem okazują się deszcze. Woda może prowadzić do obsuwania się ziemi, dlatego w przypadku pochyłości konieczne będzie wykonanie stosownych umocnień. W tym charakterze wykorzystuje się rozmaite elementy, od siatek wzmacniających, przez kamienne nasypy bądź murki, aż po umocnienia z roślin.

Stosowania murków oporowych wymagają wyłącznie te najwyższe skarpy o nachyleniu powyżej 45o. Najczęściej wzmocnienia wykonuje się z betonu, kamienia, rzadziej z cegły , bali czy desek drewnianych. Efekt podwyższanych donic można osiągnąć wykorzystując beton architektoniczny czy ogrodowe płyty betonowe. Budowa murku to również szansa na modyfikację ukształtowania terenu – jeśli wzmocnienie umieścimy w pewnej odległości od skarpy, a w utworzonej w ten sposób wolnej przestrzeni umieścimy wypełnienie, możemy stworzyć stylowy taras.

Przy łagodniejszych wzniesieniach wystarczające zabezpieczenie stanowi ukorzeniona warstwa roślinna. Oznacza to, że rośliny trzeba zasadzić jak najszybciej. Jako stabilizator może sprawdzić się nawet trawnik – pamiętajmy jednak, że na pochyłościach nasiona mogą nie zdążyć się przyjąć przed deszczem i zdecydowanie rozsądniej będzie skorzystać z darni w rolce.

Najpiękniejszym rozwiązaniem będą oczywiście żywe roślinne umocnienia. Projektując ogród na skarpie, należy wybierać gatunki stosunkowo łatwe w uprawie i mało wymagające. Idealnym rozwiązaniem będą kłącza o rozległym systemie korzeniowym. Jako osnowa kompozycji roślinnej na skarpie sprawdzą się płożące jałowce i rozmaite krzewy, takie jak berberys, kosodrzewina i żarnowiec. Pięknym dodatkiem będą róże, a także byliny, w tym astry, bluszcz, konwalie i kocimiętka. Całość dopełnią trawy, przy czym również warto rozejrzeć się za gatunkami ozdobnymi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz