Materiał Partnera

Skaling i piaskowanie zębów - skuteczne metody na usunięcia kamienia i osadu

Skaling i piaskowanie zębów - skuteczne metody na usunięcia kamienia i osadu

Każdy z nas może mieć zdrowe zęby i piękny uśmiech. Pomogą nam w tym regularne wizyty u stomatologa oraz zabiegi higieniczne. Dwoma takimi zabiegami są piaskowanie zębów i skaling. Ten duet znakomicie oczyszcza zęby z osadu i kamienia, zapobiegając rozwojowi paradontozy, nadwrażliwości, krwawienia dziąseł, czy też stanów zapalnych. Czym konkretnie jest skaling i piaskowanie? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Czym jest kamień i osad nazębny?

Na wstępie warto wyjaśnić różnicę między kamieniem i osadem. Osad składa się z resztek pokarmowych, martwych komórek błony śluzowej i drobnoustrojów z jamy ustnej. Mycie zębów po każdym posiłku pomaga usunąć osad, jednak w praktyce mało kto ma codziennie możliwość dokładnego umycia zębów po każdym posiłku. Zbierający się osad z czasem przekształca się w kamień nazębny, który jest  już trudniejszy w usunięciu i powoduje wiele problemów stomatologicznych. 

Skaling - najskuteczniejsza metoda usuwania kamienia

Usuwanie kamienia i osadu, zaczyna się od skalingu. Skaling jest obecnie najskuteczniejszą metodą usuwania kamienia nazębnego. Pierwszym etapem tego zabiegu jest “rozbicie” kamienia przy pomocy ultradźwięków i usunięcie pozostałego nalotu. W kolejnym etapie stomatolog lub higienistka wygładzają powierzchnię zębów. Podczas polerowania usuwane są delikatne chropowatości, w których gromadziłby się osad i usuwane są przebarwienia. Oprócz korzyści zdrowotnych, skaling dba również o estetyczny wygląd zębów. Po skalingu warto wykonać piaskowanie.

Piaskowanie - bezpieczne i skuteczne usuwanie osadu

Piaskowanie zębów to zabieg bezpieczny i bezbolesny. Jest wykonywany przez stomatologa lub higienistkę. Piaskowanie służy usunięciu osadu nazębnego przy pomocy specjalistycznego urządzenia - piaskarki. Urządzenie pracuje pod wysokim ciśnieniem, wytwarzając aerozol wodno-powietrzny z dodatkiem piasku dentystycznego. Taka mieszanka znakomicie usuwa zanieczyszczenia i przebarwienia docierając także do trudno dostępnych miejsc. Piaskowanie jest polecane każdemu, zwłaszcza osobom szczególnie narażonym na tworzenie się osadu: palaczom, osobom pijącym dużo kawy i herbaty, a także osobom z tzw. zębami stłoczonymi, którym trudno na co dzień dokładnie wyczyścić zęby.

Specjalistyczne centrum stomatologiczne

Poszukujesz dobrego stomatologa w Policach? Wypróbuj usługi Ddent Gabinety stomatologiczne, implanty. Centrum stomatologiczne tworzy zespół doświadczonych, wykwalifikowanych i przyjaznych dentystów. Centrum oferuje wszystko, czego potrzebujemy, aby zadbać o zdrowie zębów. Zakres usług Ddent obejmuje m.in. zabiegi stomatologii profilaktycznej, zachowawczej, protetyki, stomatologii estetycznej, implantologii, ortodoncji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz