Materiał Partnera

Skąd wzięła się tradycja organizowania wieczoru panieńskiego i kawalerskiego?

Skąd wzięła się tradycja organizowania wieczoru panieńskiego i kawalerskiego?

Wieczory panieńskie oraz kawalerskie są nieodłącznym elementem naszej kultury – rzadko ślub odbywa się bez odpowiednich przygotowań, także w kwestii spędzenia ostatnich dni poza związkiem małżeńskim. Co ciekawe, tradycja ta jest głęboko zakorzeniona – dowody organizowania tego rodzaju wieczorów możemy znaleźć w źródłach archeologicznych sprzed wielu tysięcy lat!

Wielowiekowa tradycja organizowania wieczorów panieńskich i kawalerskich

Najwcześniejsze dowody organizowania wieczorów kawalerskich odnajdujemy w starożytnej Sparcie, kiedy przyjaciele pana młodego spędzali z nim czas w trakcie uroczystego posiłku i wznosili toasty za jego przeszłe życie. Wieczory panieńskie mają równie bogatą tradycję – na ziemiach polskich nazywane były także „wieczorami dziewiczymi, „rózgowainami”, „rozplecinami” i „wieńczynami”. Wszystkie te nazwy wiążą się z bogatą symboliką tego typu uroczystości w kulturze ludowej Polski.

Współcześnie wieczory panieńskie i kawalerskie organizujemy najczęściej w klubie – i chociaż sam zwyczaj obchodzenia uroczystości nie uległ zmianie, sam ich kształt znacząco się różni.  Dużą wagę przykładamy przede wszystkim do tego, by zorganizować imprezę w odpowiednim klubie. Ich właściciele odpowiadają na to zapotrzebowanie, oferując bogaty zestaw atrakcji i wydzielone przestrzenie – tak, by panna młoda lub pan młody mógł bawić się w otoczeniu swoich bliskich znajomych. W organizowaniu tego typu imprez specjalizuje się m.in. gliwicki klub Stary Browar.

Czego nie może zabraknąć na wieczorze panieńskim i kawalerskim?

Wieczory panieńskie i kawalerskie powszechnie uważane są za ostatnią okazję do „wyszalenia się”, a więc spróbowania tego wszystkiego, co pod wstąpieniu w związek małżeński nie będzie już „dozwolone”. I choć coraz częściej nie ma to większego związku z prawdą, bo pary coraz liberalniej pochodzą np. do kwestii samodzielnych wyjść współmałżonków, wieczór kawalerski lub panieński to idealna okazja do przeżycia czegoś wyjątkowego.

Zwykle na atrakcje w trakcie tego typu imprezy składają się przyjaciele panny lub pana młodego – najczęściej są to osoby tej samej płci organizujące kolejno „kobiece” i „męskie” zajęcia. Współczesne wieczory panieńskie i kawalerskie obfitują w różnego rodzaju atrakcje – od wyświechtanego striptizu przez różnego rodzaju gry i zabawy po dalekie wyjazdy i prawdziwie ekstremalne sporty – wspólny skok ze spadochronem czy wyścigi go-kartami. Te ostatnie są szczególnie popularne na wieczorach kawalerskich.

Opracowanie:
Gliwice, Piwna 1b
tel. 32 331 40 75
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz