Skąd wziął się fenomen escape room?

Skąd wziął się fenomen escape room?

Kto z nas nie chciał kiedyś być bohaterem jednego z filmów? Teraz jest to możliwe! Escape room pozwala nam przenieść się do innej rzeczywistości, rozwiązywać zagadki i bawić się wspólnie z przyjaciółmi. To niesamowita przygoda, która doskonali grę zespołową, umiejętności logiczne i spryt. Czy to właśnie dlatego pokoje zagadek stały się tak popularne?

Czym są pokoje zagadek?

Escape room to gra zespołowa, której korzenie sięgają wirtualnych gier, w których użytkownicy musieli rozwiązać zagadkę, aby wydostać się z zamkniętego pomieszczenia. W pokojach zagadek gracz również rozwiązuje łamigłówki, ale pomieszczenie nie jest wirtualne, a prawdziwe. Pierwsze escape room’y pojawiły się w Japonii, z czasem stały się one popularne na całym świecie. Z każdym rokiem scenariusze zabawy są udoskonalane, a my możemy się bawić wiele razy, nie bojąc się, że coś już widzieliśmy.

Decydując się na zabawę, masz do wyboru kilkadziesiąt pokoi o różnej tematyce. W każdym z nich czekają na ciebie zagadki i gry zręcznościowe, które musisz rozwiązać, by wydostać się z pokoju w określonym czasie. Większość łamigłówek, które można spotkać w escape room’ach, polega na odszukiwaniu przedmiotów – kluczy, kłódek, kodów. Wymagają one przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia i gry zespołowej, zręczności, kreatywności i sprytu. Jeśli nie uda ci się ich rozwiązać, możesz skorzystać z podpowiedzi tzw. Mistrza Gry.

Jak dobrze się bawić?

Jak w każdej grze, także tutaj obowiązują pewne zasady, które musisz zapamiętać i których musisz przestrzegać, dlatego przed rozpoczęciem rozgrywki warto przeczytać regulamin. Wówczas nic cię nie zaskoczy w trakcie gry.

Do wspólnej zabawy zaproś osoby, które naprawdę lubisz i z którymi umiesz współpracować. Escape room to gra zespołowa, dlatego to, czy wyjdziecie z pokoju o czasie, zależy od waszej współpracy jako całego zespołu. Pamiętaj, że będziecie zamknięci w małym pomieszczeniu przez godzinę, a to może się przyczynić do wielu niepotrzebnych kłótni.

Aby zapewnić sobie rozrywkę, warto również dobrze zastanowić się nad wyborem pokoju. Przede wszystkim zwróć uwagę, jaka jest jego tematyka, poziom trudności, dodatkowe ograniczenia (np. dla kobiet w ciąży czy osób z klaustrofobią) oraz opinie innych uczestników, którzy już grali w danym pokoju. Może się bowiem okazać, że pokój wcale nie będzie spełniał twoich oczekiwań (bo np. nie lubisz horrorów) lub będzie po prostu za trudny, lub za prosty na twoje umiejętności.

Sherlock Holmes, król Artur a może tajemniczy wampir?

Scenariusze escape room’ów są cały czas wzbogacane. Powstają też pokoje o nowej tematyce. Z czego możesz wybierać?

  • Pokoje detektywistyczne – jesteś fanem Sherlocka Holmes’a i lubisz rozwiązywać zagadki? To coś dla ciebie!
  • Pokoje fantasy – fantastyczne stworzenia, smoki, czarownice i niespotykany wystrój? To wszystko znajdziesz w pokojach fantasy.
  • Pokoje horror – chcesz zagrać w opuszczonym szpitalu lub psychiatryku? Nie boisz się krwi i kręci cię        mroczna atmosfera? To wszystko znajdziesz w pokojach z tej kategorii.
  • Pokoje przygodowe – to właśnie w nich odkryjesz tajemnice egipskich piramid lub zmierzysz się z piratami.
  • Pokoje kryminalne – napad na bank, akcja w więzieniu? To pokój dla ciebie!

Tematów i pokoi jest naprawdę mnóstwo, dlatego za każdym razem możesz być uczestnikiem innej przygody. Dzięki temu zabawa nie znudzi ci się i będziesz mógł powtarzać ją wielokrotnie, za każdym razem wybierając inny pokój. Ponadto właściciele pokojów zagadek cały czas udoskonalają swoje pomieszczenia, a gra zawsze zaskakuje i gwarantuje duże emocje podczas zabawy. Jest doskonałym pomysłem na wypad firmowy, wieczór kawalerski czy prezent urodzinowy.

Oceń artykuł (1)
2,0
Komentarze
Dodaj komentarz