Skąd się wzięły puby?

Skąd się wzięły puby?

Pojęcie pubu zawitało do naszej rzeczywistości wraz z otwarciem granic europejskich i pojawieniem się w Polsce możliwości otwierania samodzielnych lokali wyspecjalizowanych w serwowaniu piwa. Puby mają już bardzo długą historię, a kulturowo związane są z krajami na północy kontynentu.

Strony www Strony www

Od średniowiecza do współczesności

Jak większość nowości, które wchodzą do polskiej kultury i obyczajów, tak i puby mają swój początek w jakiejś odległej przeszłości i miejscu. Za okres ich narodzin uważa się średniowiecze, kiedy to powstały pierwsze lokale serwujące gościom produkowane we własnym zakresie piwo. Miejscem ich narodzin była Wielka Brytania, ale lokale tego typu rozwinęły się również w Irlandii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii, czyli wszędzie tam, gdzie dotarły wpływy brytyjskie wraz ze swoimi obyczajami i kulturą. Zgodnie z nazwą, będącą skrótem od angielskiego public house, puby przez stulecia łączyły w sobie funkcje gospód z wyszynkiem oraz klubów, w których mężczyźni spotykali się, aby podyskutować, zapalić cygaro lub pograć w gry stolikowe.

Współczesne puby brytyjskie nadal zachowały swój klimat, a chociaż ostatnie lata, a szczególnie wprowadzenie zakazu palenia w lokalach, bardzo niekorzystnie wpłynęły na liczbę pubów w tym kraju, to jednak wciąż można ich znaleźć wiele. Tylko w Londynie jest ich kilkanaście tysięcy, różniących się między sobą stylem wnętrza, klimatem i ofertą dedykowaną konkretnej grupie odbiorców. Niestety brytyjskie puby powoli odchodzą w przeszłość, ciesząc się coraz mniejszym zainteresowaniem, jakie wynika zapewne z braku ochoty ludzi młodych do kultywowania tradycji spotkań w męskim gronie.

Puby brytyjskie a polskie

Od kilkunastu lat puby stanowią też nieodłączny element krajobrazu polskich miast, jednak – pomimo zapożyczenia tradycji od sąsiadów z Północy – nasze rodzime lokale zdecydowanie różnią się klimatem. Nie można tu oczywiście mówić, że brak wśród nich rozmaitości, a w gronie polskich lokali znajdzie się też sporo takich, które doskonale odzwierciedlają klimat tradycyjnych pubów brytyjskich czy irlandzkich. Przeglądając ofertę lokali w Polsce, można jednak znaleźć wśród nich wiele nowoczesnych miejsc, z niemal futurystycznym wyposażeniem, ofertą rozrywkową i muzyką, której daleko do tradycji. Te trendy pokazują, że nadchodzi nowa era barów piwnych, w których nie gra się już w szachy, ale oczekuje bardziej nowoczesnych rozrywek.

Różnice pomiędzy polskimi i brytyjskimi pubami związane są przede wszystkim z historią ich powstania. Nasze rodzime lokale nie mają tych korzeni i daleko im do osiągnięcia efektów, z jakimi można spotkać się w londyńskich klubach. Wiele z nich to rodzinny interes, w którym od pokoleń gromadzi się pamiątki, a wnętrza są niemal małymi muzeami historii i osób, które w nich bywały. Im ciaśniejsze, bardziej surowe i zagracone wnętrze, tym cieszy się większą popularnością i jest chętniej odwiedzane. Polska tradycja pubów dopiero się rozwija, ich początki sięgają zaledwie ćwierć wieku wstecz, co nie pozwoliło jeszcze na zbudowanie tego specyficznego klimatu, którego może nigdy nie stworzą. Dlatego często rodzi się pytanie, czy określenie „pub” w znanej nam formie pasuje do naszych barów piwnych, czy też jest tylko zwyczajnym trickiem, żeby było bardziej egzotycznie.

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także