Artykuł sponsorowany

Skąd się biorą polipy w nosie?

Skąd się biorą polipy w nosie?

Żona Marka od dawna skarżyła się na chrapanie męża, które nie dawało jej spokojnie spać. W końcu, po kilku burzliwych kłótniach i nocach spędzonych na kanapie, Marek zgodził się pójść na wizytę do laryngologa. Okazało się, że przyczyną nocnych hałasów są polipy w nosie. Chcesz wiedzieć, skąd się tam wzięły i jak Marek uratował swoje małżeństwo? Czytaj dalej!

Czym właściwie są polipy?

Polipy wykształcają się z błony śluzowej nosa i zazwyczaj mają postać bezbolesnych narośli zbliżonych kształtem do kropel lub winogron. Są miękkie i ruchome, a najczęściej lokalizują się w miejscu ujścia zatok do jam nosowych. Polipy z reguły pojawiają się u mężczyzn w średnim wieku. Mogą się rozrastać, co prowadzi do deformacji nosa. Laryngolodzy nie potrafią wskazać konkretnej przyczyny występowania polipów, ale znane są czynniki, które sprzyjają rozwojowi tych narośli. Są to:

  • nadmierna ekspozycja na dym papierosowy lub substancje chemiczne,

  • astma oskrzelowa,

  • mukowiscydoza,

  • uczulenie na niesteroidowe leki przeciwzapalne,

  • uwarunkowania genetyczne.

Czy polipy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia?

Polipy same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak, jak wiemy z historii Marka, powodują dyskomfort w codziennym życiu. Czasem dolegliwości są naprawdę uciążliwe i mowa tu o osłabieniu węchu, utrudnionym oddychaniu czy właśnie chrapaniu. Warto zaznaczyć, że chrapanie może być objawem bezdechu sennego, który niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Jak tłumaczy specjalista z prywatnej kliniki LAR-MED – zaburzenia oddychania w czasie snu uniemożliwiają organizmowi prawidłową regenerację. Powoduje to złe samopoczucie, problemy z koncentracją oraz niedotlenienie narządów wewnętrznych. To z kolei z czasem skutkuje rozwinięciem się schorzeń, które mogą zagrażać życiu – chorób serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, depresji czy udaru mózgu. Jak widzisz, polipów w nosie nie należy ignorować. Jak się je leczy?

Jak usunąć polipy z nosa?

Leczenie polipów rozpoczyna się od wykonania kompletu badań w gabinecie laryngologicznym. Po zebraniu wywiadu lekarskiego specjalista zaprosił Marka na wziernikowanie nosa, endoskopowe badanie nosa i tomografię komputerową. W trakcie konsultacji udało się ustalić, że narośli jest dużo i są one sporych rozmiarów. Lekarz zaproponował Markowi laserowe usuwanie polipów, gdyż taki zabieg powoduje mniejsze krwawienie z nosa i obniży ryzyko ponownego pojawienia się zmian. W przypadku, gdy polipy są pojedyncze i niewielkie, wystarczy zastosować leczenie farmakologiczne dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W wyjątkowych sytuacjach laryngolodzy wciąż stosują operacyjne usuwanie polipów.

Dzięki wizycie w klinice laryngologicznej Marek odzyskał radość życia i miejsce w małżeńskim łożu. Nie chrapie, wyraźniej czuje zapachy i przede wszystkim – swobodnie oddycha. Jeśli borykasz się z podobnym problemem, już dziś umów się na konsultację laryngologiczną. Możesz tylko zyskać!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz