Artykuł sponsorowany

Skąd się bierze drewno?

Skąd się bierze drewno?

Drewno to materiał szlachetny, znany i niezmiennie ceniony od wielu lat. Jest szeroko stosowane w architekturze, wystroju wnętrz i produkcji mebli. Używa się go także jako paliwa opałowego. Powstaje z niego również papier. Każdy wie, że drewno pozyskuje się z drzew, jednak jak dokładnie wygląda ten proces? Jaką drogę musi ono przebyć, by znaleźć się w naszych domach? Wyjaśniamy.

Długa droga z lasu do domu

O tym, że drewno bierze się z lasu wiedzą nawet kilkuletnie dzieci. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak wygląda proces jego pozyskiwania i obróbki. Większość polskiego drewna (nawet 90%) pochodzi z Lasów Państwowych, ale – wbrew pozorom – nie uszczupla to ich zasobów. Wycinkę przeprowadza się bowiem zgodnie z normami ekologicznymi, a jej skutki rekompensuje nowymi nasadzeniami. Dzięki temu powierzchnia Lasów Państwowych w Polsce nie tylko nie maleje, ale wręcz wzrasta! Sprzedaż drewna zapewnia też niezależność finansową tej instytucji.

Ścięte drzewo trafia do tartaku, czyli zakładu przetwórstwa drzewnego. Tam usuwana jest z niego kora, a następnie dzielone jest ono na mniejsze części – deski lub belki. Następnie materiał jest suszony w specjalnych suszarniach. Proces ten trwać może nawet kilka miesięcy, w zależności od początkowej wilgotności drewna. Wysuszony surowiec może być następnie poddany dalszej obróbce. W tartakach nierzadko dokonuje się wstępnego zabezpieczenia i konserwacji drewna. Wykonuje się z niego również różnego rodzaju elementy, nie tylko deski, ale też kantówki, łaty czy więźby dachowe, zgodnie z zamówieniem klientów. Odbiorcą drewna z tartaku są zazwyczaj stolarnie, firmy meblarskie i budowlane.

Drewno w stolarni zwykle przechodzi dalszą obróbkę. Jest klejone, frezowane, heblowane, cięte, bejcowane i lakierowane. Wszystko po to, aby móc zamienić się w stylowe meble. Jego prawidłowe przygotowanie wymaga zaś doświadczenia, umiejętności i delikatności.

Nawiązując współpracę z zakładem przetwórstwa drzewnego, warto upewnić się, że jest to solidna, renomowana firma, która pozyskuje surowiec ze sprawdzonych i legalnych źródeł. Takim przedsiębiorstwem w Małopolsce jest Drewnex.

Szlachetne drewno w domu – zastosowanie

Drewno, nawet w dobie nowoczesnych rozwiązań i materiałów, nadal gości w niemal każdym domu. Wykonuje się z niego całe konstrukcje lub ich elementy, a także stolarkę okienną i drzwiową czy rozmaite fragmenty wykończenia. Ogromnym uznaniem cieszą się drewniane podłogi oraz schody. Wyroby z drewna każdemu wnętrzu dodają ciepła i przytulności. Wielu zwolenników niezmiennie ma też meble wykonane z tego wysokogatunkowego, eleganckiego surowca. Z płyt wiórowych powstają zaś tańsze ich odpowiedniki.

Różne gatunki drewna posiadają odmienne właściwości mechaniczne i wygląd, dlatego nadają się do innych celów. Produkcja każdego drewnianego elementu, mebla czy dekoracji to zaś żmudny i pracochłonny proces. To między innymi dlatego są one tak cenione.

Opracowanie:
Sułkowice, Wolności 29
tel. 609 099 988
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz