Artykuł sponsorowany

Siłowniki stosowane do przepustnic powietrza wentylacji budynków

Siłowniki stosowane do przepustnic powietrza wentylacji budynków

Sprawny system wentylacji jest zależny od wielu czynników, między innymi płynnego działania mechanizmu przepustnic. To jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych siłowników elektrycznych. Pozwalają one bowiem na zautomatyzowane sterowanie położeniem komponentów, a co za tym idzie, zapewnienie jak najlepszych i wymaganych parametrów powietrza w danym pomieszczeniu.

Funkcja przepustnicy w układzie wentylacji

Instalacje wentylacyjne, zwłaszcza mechaniczne, składają się w wielu komponentów, których właściwe działanie i współpraca zapewnia sprawność całego systemu. Jednym z istotnych elementów są właśnie przepustnice powietrza, których montaż jest określony przez przepisy związane z warunkami technicznymi, jakie muszą spełniać obiekty budowlane. Ich główne zadanie to regulowanie ilości napływającego z zewnątrz i wypływającego z wewnątrz powietrza. Odbywa się to poprzez zmianę położenia przepustnic. Da się nimi sterować zarówno w sposób manualny, jak i automatyczny. Drugi jest możliwy dzięki zastosowaniu siłowników elektrycznych, jakie projektuje, produkuje i sprzedaje między innymi firma Belimo z Warszawy – tutaj znajduje się jej polski oddział. Taka funkcja przepustnic pozwala utrzymać optymalne parametry powietrza w pomieszczeniach.

Rodzaje siłowników do przepustnic powietrza

Zastosowanie siłowników w systemach wentylacji przekłada się przede wszystkim na oszczędność w zakresie używanej energii elektrycznej, jak również niezawodność całego układu. Przy doborze odpowiedniego należy zwrócić uwagę między innymi na napięcie znamionowe, pobieraną moc, siłę przesuwu lub obrotu czy też tolerancję pozycjonowania. Nie bez znaczenia pozostaje również to, z przepustnicą, o jakiej powierzchni jest w stanie współpracować urządzenie oraz warunki środowiskowe, na które będzie narażone. Istnieje bowiem wiele rozwiązań w zakresie tego rodzaju automatyki, na przykład modele liniowe. Cechują się one wysoką precyzją ruchu i umożliwiają położenie przepustnicy w pozycji otwartej/zamkniętej lub trzypunktowej. Na uwagę zasługują również siłowniki do przepustnic z funkcją bezpieczeństwa. Oznacza to, że razie braku zasilania przepustnica pozostaje w wymaganym ustawieniu.

Jak zostało już wspomniane, istotną kwestię podczas wyboru konkretnego wariantu urządzenia stanowią warunki środowiskowe. Na przykład w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, zastosowaniu zewnętrznym czy też przy bardzo niskiej temperaturze – chłodnie – sprawdzą się rozwiązania ze specjalną konstrukcją obudowy, odporną na zmienne czynniki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz korozję. Z kolei w laboratoryjnych, szpitalnych systemach wentylacyjnych i we wszystkich pomieszczeniach czystych liczy się niezawodność. Właśnie do tych miejsc przeznaczone są siłowniki o krótkim czasie ruchu, które umożliwiają dostosowanie ustawień poszczególnych parametrów do indywidualnych potrzeb.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz