Materiał Partnera

Silniki elektryczne – co warto o nich wiedzieć?

Silniki elektryczne – co warto o nich wiedzieć?

Silniki elektryczne to konstrukcje napędowe, które wykorzystywane są dzisiaj głównie do napędzania różnych maszyn technologicznych w ośrodkach przemysłowych. Według danych statystycznych, dotyczących światowego zużycia prądu, to właśnie tego typu urządzenia wykorzystywały go w największym stopniu, przekraczając poziom 40%. Aby optymalizować zasoby naturalne i produkcję energii elektrycznej, dzisiaj stosuje się silniki elektryczne o podwyższonej sprawności, co wyznacza norma IEC 60034-30. Warto zatem poznać między innymi sprzęty marki BESEL.

Klasy energetyczne silników elektrycznych

Jeśli mowa o silnikach elektrycznych, należy przede wszystkim wiedzieć, że są one obecnie kategoryzowane ze względu na swoje klasy energetyczne. To one wskazują, które urządzenia pozwalają optymalizować koszty zużycia mediów, a także które są proekologiczne i wysokie jakościowo, jeśli chodzi o stabilność konstrukcyjną. Klasy energetyczne – jak już wspomniano – wyróżnia norma IEC 60034-30, za którą warto podążać przy zakupie wysokiej klasy silników elektrycznych. To dzięki temu dany zakład będzie mógł wyposażyć swoje linie transportu bliskiego, różnego rodzaju systemy automatyki, czy pneumatyki, w urządzenia generujące niski pobór prądu, przy maksymalnej mocy przerobowej. Jeśli chodzi zaś o owe klasy energetyczne silników elektrycznych, spotkać się można z następującą segregacją:

  • IE1 – Standard efficiency – silniki standardowe
  • IE2 – High efficiency – silniki o podwyższonej sprawności
  • IE3 - Premium efficiency – najwyższy poziom sprawności.

Silniki marki BESEL

Wysokie standardy silników elektrycznych, wyznaczyła między innymi marka BESEL, która oferuje innowacyjne konstrukcje w różnych modelach. Mowa o silnikach elektrycznych jednofazowych ogólnego przeznaczenia, o silnikach indukcyjnych trójfazowych ogólnego przeznaczenia, o silnikach elektrycznych trójfazowych o podwyższonej mocy, a także o polecanych szczególnie silnikach elektrycznych trójfazowych energooszczędnych występujących w kilkudziesięciu odmianach. Dla przybliżenia specyfikacji produktowej marki BASEL, warto zapoznać się na przykład, z konstrukcją z serii 2SIE 80-2B, która wyróżnia się mocą znamionową na poziomie 1,1 kW, przy mocy znamionowej HP określonej w granicach do 1,5. Prędkość synchroniczna tegoż silnika energooszczędnego to aż 3000 obrotów na minutę. Częstotliwość wynosi zaś 50 Hz, a napięcie znamionowe 400 V! To właśnie takie konstrukcje spełniają wysokie normy IEC 60034-30 i są rekomendowane m.in. dla warsztatów serwisowych, parków produkcyjnych, czy też innych ośrodków przemysłowych.

Gdzie kupić zaś silniki BASEL? Zwróć się do firmy BARTEXPOL, która od wielu lat zajmuje się dystrybucją sprzętów związanych z techniką grzewczą, artykułami instalacyjnymi, systemami solarnymi, a także z artykułami sanitarnymi – zapoznać się możesz z nimi na dedykowanej stronie www! 

Opracowanie:
Brzeg, Nysańska 12
tel. 77 404 70 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz