Materiał Partnera

Sieci komputerowe w szkołach – budowa i podstawowe elementy.

Sieci komputerowe w szkołach – budowa i podstawowe elementy.

Sieci komputerowe, obok samego sprzętu komputerowego i jego oprogramowania, są najczęstszym i najbardziej praktycznym wyposażeniem z dziedziny nowoczesnej elektroniki użytkowej. Dostarczają one dostępu do internetu dla komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów. Są źródłem informacji zawartych na serwerach, umożliwiają wymianę informacji pomiędzy jednostkami informatycznymi oraz komunikację z urządzeniami drukującymi, monitoringiem czy kontrolą dostępu. Zobaczmy, jak się je tworzy?

Sieć komputerowa zbudowana jest z podstawowych modułów, odpowiedzialnych za określone obszary funkcjonalne. Są to:

  • Przyłącze internetowe,
  • Okablowanie strukturalne,
  • Punkty dostępu sieci bezprzewodowej,
  • Serwery.

Przyłącze internetowe podłączane jest z zewnętrznej sieci dostawcy

Wymaga konwertera końcowego zamieniającego sygnał świetlny w elektryczny, cyfrowy. O ile to możliwe, korzysta się dziś ze złączy światłowodowych, dających bardzo duże prędkości przesyłu danych. Dzięki temu nośnikowi możemy liczyć na stabilną, wolną od zakłóceń prędkość internetu, którą możemy podzielić na wiele urządzeń końcowych, bez straty na prędkości.

Dlatego tak istotne jest, aby przejrzeć ofertę kilku firm dostarczających internet i zajmujących się projektowaniem i budową sieci internetowej, żeby wybrać ofertę najkorzystniejszą z możliwych, zarówno pod kątem finansowym, jak i praktycznym. Przykładem firmy, która dostarcza rozwiązania do internetu najwyższej jakości jest firma IT-B Support Jarosław Balik.

Złącza światłowodowe pozwalają m.in. na oglądanie filmów w jakości full HD (i wyższej) na kilku odbiornikach jednocześnie. W przypadku braku możliwości skorzystania z przyłącza światłowodowego podłącza się transmisję kablową, dającą mniejszą przepustowość, ale stabilne parametry. Internet podawany jest na urządzenie zwane routerem, które odpowiada za rozdział informacji na odbiorniki oraz podstawową ochronę antywirusową.

Okablowanie strukturalne nie koniecznie jest przeżytkiem

Okablowanie strukturalne to specjalne kable, zwane skrętkami, koncentratory danych zwane switchami oraz gniazda końcowe. Medium transmisji po kablach uznawane jest za przeżytek, jednak w określonych sytuacjach jest nadal wykorzystywane. Chodzi o poufność danych, pewność działania względem WI-FI, czy gwarantowaną prędkość. Podłącza się do niej zazwyczaj serwery, drukarki, monitoring IP, a także zwykłe komputery, zwłaszcza stacjonarne.

Sieć bezprzewodowa jest najwygodniejszym i najbardziej popularnym medium transmisji danych. Składa się z tak zwanych punktów dostępowych, o określonym zasięgu zgodnym z sygnałem radiowym.

Serwery w postaci wewnętrznych jednostek stacjonarnych obsługują specjalne systemy wymiany danych (aplikacje). Ich zasoby są specjalnie zabezpieczane, mają charakter ograniczonego, selektywnego dostępu do plików czy funkcjonalności dla wybranych osób.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz