Artykuł sponsorowany

Siatki tkane i ich wykorzystanie w pszczelarstwie

Siatki tkane i ich wykorzystanie w pszczelarstwie

Pszczelarstwo to jeden z najstarszych rodzajów rzemiosła. Jest to dziedzina, której celem jest hodowla pszczół. Przechowywane są one w pasiekach, na które składa się kilka lub kilkanaście uli. Obecnie ule to często profesjonalne konstrukcje, które składają się z wielu akcesoriów filtracyjnych, w tym siatek tkanych. Czym są i jakie jest ich zastosowanie w pszczelarstwie? Sprawdź!

Siatki tkane

Siatki tkane to mocne i solidne sita, których budowa opiera się na zastosowaniu specjalistycznych plotów wątku i osnowy. Wykonywane są najczęściej ze stopów metali nierdzewnych. Dzięki temu są odporne na korozję i zmienne warunki atmosferyczne. Najczęściej wykorzystywane ploty to:

  • splot prosty (płócienny),
  • splot skośny (jodełkowy),
  • splot ślimakowy.
Szczególną cechą siatek technicznych (tkanych) jest ich wytrzymałość, co pozwala na ich powszechne zastosowanie. Chętnie wykorzystywane są w rolnictwie, do budowy ogrodzeń, czy jako elementy dekoracyjne wnętrz - wyjaśnia ekspert z firmy Rozamet.

Siatki tkane w pszczelarstwie

W pszczelarstwie siatki tkane mogą mieć wiele zastosowań. Najczęściej używa się ich do tworzenia tzw. poławiaczy pyłku. Są to elementy konstrukcji ula, które oddzielają pszczoły od zbieranego przez pszczelarza pyłku. Owady nanoszą zebrany z kwiatów pyłek na siatkę, jednak same nie mają szans się przez nią przedostać.

Siatki techniczne wykorzystywane są również do budowy dennic. To dodatkowy element ula, który pozwala pszczelarzowi na nieinwazyjną ocenę stanu zdrowia swojej hodowli, nastroju pszczół oraz wielkości grona. Dzięki zastosowaniu siatek tkanych, hodowca nie musi zaglądać do wnętrza ula, lecz może podejrzeć zachowanie zwierząt przez otwory siatki.

Z oferty producentów siatek tkanych korzystają także firmy produkujące odzież ochronną. Materiał ten często wykorzystywany jest przy tworzeniu kapeluszy pszczelarskich. Ich zadaniem jest ochrona oczu i twarzy pszczelarza przed użądleniami pszczół.

Siatki techniczne mogą służyć także jako zabezpieczenie ula przed różnymi gryzoniami. Dzięki zastosowaniu trwałych materiałów, mogą być przeszkodą nie do pokonania przez myszy, szczury, czy nornice. Siatki tkane szczególnie w pszczelarstwie, wydają się być niezbędnym wyposażeniem hodowcy, które nie tylko zwiększy komfort jego pracy, ale też pomoże dodatkowo zabezpieczyć grono pszczół.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz