Materiał Partnera

Serwisowanie turbosprężarek samochodowych

Serwisowanie turbosprężarek samochodowych

Dzisiejsi konstruktorzy motoryzacyjni zgodnie twierdzą, że turbosprężarki, które współpracują z silnikiem samochodowym, muszą być traktowane, jako jedna złożona całość, ponieważ są one połączone wspólnymi siłami energetycznymi. Takie ujęcie prac serwisowych przy turbosprężarkach, pozwala na znacznie wydajniejsze ich naprawy i regenerację tak, aby spełniały one swoje funkcje. Ważne jest to między innymi dla zmniejszania emisji związków szkodliwych.

Konstrukcja turbosprężarek samochodowych

Turbosprężarki samochodowe w związku ze swoją bardzo złożoną konstrukcją, a także istotnym połączeniem z innymi podzespołami auta, a zwłaszcza z jego silnikiem, muszą być serwisowane, tylko przez zakłady, które są wyspecjalizowane w tego typu pracach. Warsztaty naprawcze turbosprężarek, wyróżniają się między innymi swoim zapleczem technologicznym, a także zatrudnianiem konstruktorów, inżynierów i mechaników, którzy swoje prace opierają o metodologie serwisowe rekomendowane przez producentów danych komponentów. Warto bowiem wiedzieć, że turbosprężarki samochodowe mogą różnić się od siebie swoją złożonością, wielkością, a także oczywiście funkcjonalnością i parametrami użytkowymi, dotyczącymi między innymi wytrzymałości oraz usterkowości. W uniwersalnym i uproszczonym ujęciu, można jednak wyróżnić kilka elementów tychże podzespołów, które pojawiają się, w każdym produkowanym modelu. Mowa o obudowie turbosprężarki, obudowie turbiny, oraz o korpusie środkowym. Pozostałymi elementami są: wirniki sprężarki, turbiny, wały, instalacje wlotów i wylotów powietrza, czy też wlotów oraz wylotów gazów spalinowych. Ważne są również doprowadzacze i odprowadzacze olejów.

Serwis w profesjonalnym zakładzie

Tak jak wcześniej wspomniano turbosprężarki mogą być serwisowane, konserwowane i regenerowane, a nawet modernizowane, tylko w dedykowanych zakładach naprawczych. Jednym z najlepszych w Polsce, jest Turbolux PHU Łukasza Reszki, który oprócz szeroki działań serwisu, oferuje również kompleksowe doradztwo techniczne, a także sprzedaż turbosprężarek.  Jeśli chodzi zaś o proces naprawy, składa się on na kilka etapów. Pierwszym z nich jest precyzyjne rozebranie turbosprężarki na czynniki pierwsze. Pozwala to na przeprowadzenie oględzin stanu technicznego i określeniu zakresu naprawy. Następnie przy wykorzystaniu odpowiednich środków czyszczących, myte są wszystkie, nawet najmniejsze elementy. Ważne przy tym jest to, że najlepsi serwisanci, przeprowadzają proces piaskowania, który pozwala na oczyszczenie turbosprężarki nawet z ciężkich osadów – dzięki temu podzespół wygląda, jak nowy, a to również usprawni jego pracę. Kolejnymi działaniami serwisowymi są wymiana uszkodzonych elementów, a także dynamiczne wyważanie koła kompresji i wirników turbiny, co przeprowadzane jest między innymi dzięki maszynie Turbo Power. Ostatnimi etapami pracy są regulacja układu zmiennej geometrii i pomiar wydajności turbosprężarki, przy użyciu sprzętu TurboTest Pro. Pozwala to wielokrotnie na przywrócenie fabrycznych właściwości eksploatacyjnych podzespołu.

Opracowanie:
Borowa, Akacjowa 33
tel. 667 466 824
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz