Artykuł sponsorowany

Serwisowanie samochodu wyposażonego w instalację LPG

Serwisowanie samochodu wyposażonego w instalację LPG

Instalacja gazowa jest nadal bardzo popularnym rozwiązaniem wśród właścicieli aut osobowych. Przeznaczona zarówno do silników z wtryskiem pośrednim, jak i bezpośrednim, do prawidłowego działania wymaga nie tylko właściwego montażu i regulacji, ale też dbania o układ przez samego kierowcę. Jak zatem konkretnie serwisuje się samochody wyposażone w instalację LPG?

Co należy regularnie wymieniać w instalacji gazowej w aucie?

Ważnym elementem serwisowania pojazdu zasilanego LPG jest regularna wymiana poszczególnych komponentów układu doprowadzającego to paliwo do jednostki napędowej. Jedną z takich części jest filtr gazu. To podzespół podatny na zanieczyszczenia, który w toku eksploatacji traci swoją efektywność i tym samym może doprowadzić do problemów z działaniem instalacji gazowej. Filtr nie może być zapchany czy nadmiernie zabrudzony – uniknąć tego można właśnie poprzez jego regularną wymianę.

Serwisowanie auta z instalacją LPG to również dbanie o parownik, określany częściej jako reduktor. Jego słabym punktem jest gumowa membrana, która ze względu na warunki eksploatacji twardnieje, tracąc tym samym swoje pierwotne parametry. Przekłada się to na niewłaściwą pracę podzespołu i tym samym całej instalacji gazowej. Wymianą filtrów czy reduktora zajmie się warsztat ABC Autogaz, w którym można też zlecić montaż całego układu LPG w dowolnym samochodzie. Regularny serwis w tym wypadku obejmować powinien także kontrolę gumowych węży i samego zbiornika na gaz pod kątem ewentualnych uszkodzeń czy śladów nadmiernego zużycia.

Jakie elementy silnika szybciej zużywają się w autach z instalacją LPG?

Instalacja gazowa ma wpływ na działanie jednostki napędowej. Jest to uwarunkowane właściwościami samego paliwa – LPG charakteryzuje się wyższą od benzyny temperaturą spalania. Jakie ma to znaczenie w kontekście funkcjonowania silnika samochodu? Regularnie kontrolowane muszą być z tego względu gniazda zaworowe i wtryskiwacze. Listwa wtryskowa może też zostać zanieczyszczona ze względu na charakterystykę działania instalacji LPG i wytrącanie się m.in. parafiny przy jej działaniu.

Właściciel samochodu zasilanego autogazem powinien ponadto dbać o swój pojazd podobnie jak w przypadku aut bez instalacji gazowej. Oznacza to regularną wymianę świec, płynów eksploatacyjnych, w tym przede wszystkim płynu chłodzącego, a także wszystkich filtrów będących istotną częścią silnika. Takie serwisowanie pozwoli cieszyć się bezproblemową i jednocześnie tanią jazdą – nawet w samochodach z jednostkami o dużej mocy oraz pojemności skokowej.

Opracowanie:
Białystok, Sobolewska 19
tel. 501 469 399
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz