Materiał Partnera

Serwis samochodów – najczęstsze usterki pojazdów

Serwis samochodów – najczęstsze usterki pojazdów

Usterka samochodu może zdarzyć się w każdej chwili i żadna pora nie jest na nią dobra. Trzeba być przygotowanym na rozmaite scenariusze. Na szczęście awarie pojazdu da się przewidzieć. Nie są one losowe, lecz wiążą się z eksploatacją auta i warunkami, w jakich jeździmy. Dowiedz się, co psuje się najczęściej, i bądź nieco lepiej przygotowany na usterki, które są najbardziej prawdopodobne.

Czy awarię samochodu da się przewidzieć? Do pewnego stopnia tak. Nie pojawia się przecież ona bez przyczyny. O to, co wpływa na pojawienie się danej usterki, zapytaliśmy w serwisie samochodowym L-Service w Nowogardzie:

Na to, co i kiedy się zepsuje, wpływ ma to, jak traktujemy samochód, jakimi drogami podróżujemy, jakie części zamienne kupujemy i czy dbamy o bieżące serwisowanie. Wpływ na to, jakie usterki pojazdów pojawiają się najczęściej, wpływ ma nawet pora roku. Latem, kiedy podróżujemy częściej i znacznie dalej, łatwiej o awarię.

Problemy z oponami

Wśród usterek samochodów prym wiodą kłopoty dotyczące opon. W przeważającej liczbie są to przebicia. Nie jest to ogromny problem i duża część kierowców umie sobie z nimi radzić, a także dysponuje odpowiednim wyposażeniem. W takiej sytuacji przydają się: koło zapasowe, klucz i podnośnik. Warto regularnie sprawdzać, czy ciśnienie w kole zapasowym jest odpowiednie, i przeznaczyć fragment bagażnika na stałe przechowywanie tych rzeczy. Można też skorzystać z mobilnego serwisu opon.

Kapryśna elektryka samochodowa

Elementy elektryczne w samochodzie lubią płatać figle. Niektóre marki wręcz słyną z niskiej jakości elektryki, która zdaje się żyć własnym życiem. Niekiedy przyczyną jest rozładowany lub uszkodzony akumulator. Swoją drogą – on także znajduje się na liście najczęściej występujących usterek.

Kłopoty z elektryką mogą mieć poważne następstwa. Niesprawne światła dyskwalifikują pojazd z ruchu. Wadliwe czujniki mogą prowadzić np. do przegrzewania silnika, a pojawiające się na desce ikonki nieistniejących awarii wprowadzają w błąd i wpędzają w koszty.

Padający akumulator

Ta usterka wynika na ogół z niedbałości. Kierowcy zapominają, że akumulator, jak każda bateria, z czasem traci pojemność. Co kilka lat należy go wymienić. Niekiedy powodem tego, że akumulator pada, jest pozostawienie zapalonych świateł czy innego elementu elektrycznego, który czerpie prąd z akumulatora. To kłopotliwe awarie, ale na szczęście łatwo się przed nimi ustrzec.

Częste i poważne awarie samochodów

Obok tych drobnych usterek zdarzają się też takie, które stwarzają prawdziwe zagrożenie na drodze. Należy tu wymienić przede wszystkim problemy ze sprzęgłem i hamulcami. Jazda bez sprzęgła jest niemożliwa, a i zatrzymanie się jest trudne. Nie należy więc ryzykować – trzeba oddać samochód do serwisu, gdy czujemy, że „sprzęgło się kończy”. Hamulce także się zużywają, a niewymieniane klocki mogą wypadać z zacisków. Wyhamowanie może wtedy nastręczać sporo problemów i doprowadzić do wypadku. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz