Artykuł sponsorowany

Serwis klimatyzacji – najczęstsze usterki

Serwis klimatyzacji – najczęstsze usterki

Systemy klimatyzacji są często dość złożone, nic więc dziwnego, że wymagają one regularnego serwisowania, a niekiedy również napraw. Chociaż niektórych czynności związanych z konserwacją klimatyzatora można dokonać samodzielnie, większość z nich wymaga ręki fachowca. W tym artykule przedstawiamy najczęściej pojawiające się problemy z klimatyzacją oraz radzimy, jak je rozwiązać.

Gdy klimatyzator jest mało wydajny

W sytuacji, gdy pomimo włączonego urządzenia w pomieszczeniu nadal jest ciepło, w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan filtrów. Często bowiem elementy te są pokryte kurzem oraz pyłem i wyraźnie ograniczają przepływ powietrza przez urządzenie. Wymiana tych elementów jest też ważna ze względu na zdrowie i komfort mieszkańców – podstawowym zadaniem filtrów jest bowiem oczyszczanie powietrza.

Nieefektywna praca klimatyzatora może być także spowodowana zbyt niskim poziomem czynnika chłodniczego w układzie. Zwykle oznacza to, że instalacja jest nieszczelna i wymaga jak najszybszego serwisu. Inną przyczyną bywa nieprawidłowe umiejscowienie jednostki zewnętrznej. Wówczas przede wszystkim należy upewnić się, że przepływ powietrza wokół urządzenia jest swobodny i nie ogranicza go roślinność lub elewacja budynku (dzieje się tak, gdy agregat zamontowany jest zbyt blisko ściany zewnętrznej).  

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji

Przykry zapach z klimatyzacji domowej wynika z braku prawidłowej konserwacji urządzenia. Aby klimatyzator spełniał wszystkie swoje funkcje, należy go regularnie czyścić. Zbierające się na filtrach zanieczyszczenia mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, ma to szczególne znaczenie dla osób chorych na astmę i dla alergików.

Przyczyną nieprzyjemnych zapachów z klimatyzacji mogą też być skropliny, które gromadzą się na specjalnej tacy ociekowej. Zalegająca wilgoć generowana przez urządzenie to nie tylko źródło brzydkiego zapachu, ale także potencjalne ryzyko zakażenia – ciepła woda jest idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii i grzybów. 

Głośna praca urządzenia

Hałas wydobywający się z systemu klimatyzacji domowej może oznaczać zużycie jakiegoś elementu, ale niekiedy też poważniejszą usterkę – np. awarię sprężarki. 

Jak tłumaczy specjalista z firmy Chłodnictwo Tomasz Grund: Nie należy bagatelizować niepokojących dźwięków, ani podejmować samodzielnych prób naprawy sprzętu, gdyż może to skutkować pogłębieniem defektu, a w skrajnych przypadkach – nawet utratą gwarancji producenta. Jeśli więc usłyszymy piszczenie, brzęczenie bądź inne dźwięki, które wcześniej nie wydobywały się z klimatyzatora, zaleca się wyłączenie urządzenia i jak najszybszy kontakt z firmą zajmująca się serwisowaniem klimatyzacji. 

Inne usterki

Do innych często występujących problemów z klimatyzacją w domu można zaliczyć m.in: 

  • samoistne włączanie się i wyłączanie urządzenia,
  • brak reakcji sprzętu po próbie włączenia lub ustawienia parametrów,
  • uszkodzenie jednostki zewnętrznej,
  • wyciek wody z klimatyzatora.

Zdarza się także, chociaż rzadziej, że z klimatyzatora wydostaje się dym, a w powietrzu czuć zapach spalenizny. 

Bez względu na skalę problemu, wszystkie zaobserwowane nieprawidłowości warto konsultować z serwisantami. Możemy w ten sposób zapobiec utracie gwarancji oraz późniejszym kosztownym naprawom. Regularne przeglądy urządzenia to konieczność, jeśli chcemy, aby klimatyzacja działała bezawaryjnie przez długie lata. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz