Artykuł sponsorowany

Serwery a komputery PC – jakie są głównie różnice?

Serwery a komputery PC – jakie są głównie różnice?
Serwery, w przeciwieństwie do zwykłych komputerów stacjonarnych, nie są wykorzystywane do przeglądania internetu czy grania w gry. To potężne maszyny, których moc wykorzystywana jest w pośredniczeniu przekazywania danych między komputerami. Są niezastąpionym elementem wyposażenia każdej serwerowni. Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego serwery są tak wyjątkowym sprzętem

Komputer klasy PC, a komputer serwerowy

Widząc serwerownię firmy, często możemy nie odróżnić przeciętnego komputera osobistego od serwera. Szczególnie w przypadku urządzeń typu Tower, które do złudzenia przypominają PC. Jednak taka maszyna posiada zazwyczaj nowoczesny system obsługi dysków, kilka procesorów 64-bitowych i dużo więcej pamięci RAM niż komputer PC. Taki zestaw potrzebuje dużo prądu, a co za tym idzie – mocno się grzeje. Dlatego w serowniach należy zastosować zaawansowane systemy chłodzenia. 

Istnieją również serwery typu RACK. Samo urządzenie jest dość płaskie i stosunkowo małe, ale ze względu na specyficzny montaż i połączenie kilku lub nawet kilkunastu serwerów naraz, przypomina bardziej szafę, niż komputer. Serwery RACK poprzez swoje możliwości gabarytowe, zajmują zdecydowanie mniej przestrzeni niż te typu Tower.

Wykorzystanie serwerów 

Zgodnie z definicją, serwer jest maszyną, która udostępnia pewne zasoby innym komputerom. Przykładem może być serwer WWW, na którym znajdują się wszystkie pliki niezbędne do działania strony. Jednak może służyć również do obsługi sieci wewnętrznej, dzięki której wszystkie komputery w firmie mogą pracować w chmurze. Przydatny jest również podczas pracy zdalnej, pełniąc funkcję “bramy”, która umożliwia bezpieczne połączenie do zasobów firmowych. Jednak co się bardzo często zdarza, serwer w przedsiębiorstwie pełni funkcję automatycznej kopii zapasowej, gromadząc backupy np. plików stworzonych przez pracujących. 

Serwery mogą również przydzielać uprawnienia dla poszczególnych pracowników, pracujących nad jednym projektem. System zainstalowany na serwerze organizuje dostęp do danych oraz zarządza częstotliwością zmiany haseł. Dzięki temu nie tylko zapewnia bezpieczeństwo projektów, ale również ułatwia życie pracownikom.

Gdzie kupić serwer?

Ofert w internecie jest wiele, ale najlepiej postawić na specjalistów. Firma AdvaCom to zespół specjalistów z bogatym doświadczeniem w branży informatycznej, którzy profesjonalnie pomogą dobrać zestaw serwerowy idealnie do potrzeb twojej firmy. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz