Artykuł sponsorowany

Separacja czy rozwód? Na co się zdecydować , kiedy małżeństwo wisi na włosku?

Separacja czy rozwód? Na co się zdecydować , kiedy małżeństwo wisi na włosku?

Statystyki są alarmujące, co drugie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. Małżonkowie, którzy planują się rozstać mają do wyboru rozwód albo separację. Czym charakteryzuje się separacja, a co dla pary oznacza rozwód? Jak to wygląda od strony prawnej, gdy nie ma wspólnych dzieci? Kto może pomóc podjąć nam tę trudną decyzję? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

Separacja

Separacja jest dla małżonków swoistym okresem przejściowym. Nie kończy ona kategorycznie małżeństwa, ale wpływa na oddzielenie się od siebie męża i żony, zwalniając ich z wzajemnych obowiązków małżeńskich. Separacja daje parze czas na przemyślenie decyzji, dotyczącej ich dalszego wspólnego życia. Jest to swojego rodzaju uchylenie małżeństwa. Po orzeczeniu separacji przez sąd niemożliwe jest wstąpienie w nowy związek małżeński przez żadną ze stron. Żona wciąż będzie nosić nazwisko męża, ponieważ powrót do nazwiska panieńskiego jest możliwy tylko w przypadku rozwodu. Kiedy para nie ma dzieci sąd może orzec separację już na pierwszej rozprawie. Skutkiem separacji jest także rozdzielność majątkowa oraz podział dobytku. Procedura separacyjna kosztuje ok 100zł. Po zapadnięciu decyzji o separacji małżonkowie wciąż zobowiązani są nieść sobie pomoc np. w przypadku choroby jednego z nich, nie istnieje jednak w ich przypadku wzajemny obowiązek alimentacyjny.

Rozwód

Decydując się na rozwód należy udowodnić przed sądem trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Sąd musi mieć pewność, że nie ma żadnych szans na porozumienie się stron, a ich decyzja jest niezmienna i ostateczna. Rozwód skutkuje rozwiązaniem małżeństwa. Jeżeli wina za rozpad związku spoczywa na jednym z małżonków, sąd z pewnością będzie starał się ją wyegzekwować. Wynikiem tego może być obowiązek płacenia alimentów na rzecz ekspartnera. Po uzyskaniu rozwodu każda ze stron ma prawo ponownie zawrzeć związek małżeński, a kobieta może powrócić do swojego wcześniejszego nazwiska. Byli małżonkowie ,samodzielnie lub z pomocą sądu, dokonują podziału majątki. Nie są też oni zobowiązani do wzajemnej pomocy w kryzysowych sytuacjach. Koszty sądowe rozwodu zamykają się w kwocie 600zł. Całkowite zakończenie małżeństwa może trwać nawet latami, jeśli jeden z małżonków nie godzi się z decyzją lub żąda orzeczenia o winie. Uzyskanie rozwodu przez parę, która jest co do niego zgodna- jest znacznie łatwiejsze.

Do kogo zwrócić się o radę?

Zarówno decyzja o separacji, jak i o rozwodzie nie jest łatwa. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Dobrze jest poprosić o radę doświadczonego radcę prawnego, jakim jest pan Jan Duszyk. Specjalizuje się on w prawie rodzinnym i od wielu lat pomaga swoim klientom. Zakres usług świadczonych przez jego kancelarię obejmuje doradztwo prawne oraz reprezentowanie zainteresowanego przed sądem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz