Materiał Partnera

Ściany biurowe z płyt g-k. Gdzie i kiedy warto je stosować?

Ściany biurowe z płyt g-k. Gdzie i kiedy warto je stosować?

Płyty gipsowo-kartonowe warto zastosować  podczas remontu wielu typów powierzchni,  w tym powierzchni biurowej, w przypadku której bardzo dobrze się sprawdzają. Zarówno projektując biura w nowym budynku, jak i modernizując już istniejące, dzięki płytom g - k możemy w szybki i łatwy sposób skonstruować ścianki działowe, podwieszane sufity różnych rodzajów czy okładziny ścian.

Jak powstaje płyta gipsowo – kartonowa

Płyta g-k, zwana też płytą regipsową, jest popularnym materiałem budowlanym. Jego głównym składnikiem jest minerał podchodzenia osadowego -  siarczan wapnia, podlegający procesowi krystalizacji, popularnie zwany gipsem. Gips może zawierać domieszki innych minerałów (np. wapieni). Płytę z gipsu z z obu stron zabezpiecza się tekturą i tak powstaje płyta g-k – tłumaczy specjalistka z firmy Jumar II z Warszawy.

Rodzaje płyt gipsowo – kartonowych 

W zależności od tego, w jakim miejscu w biurze potrzebujemy zastosować płytę g-k i jaką ma spełniać funkcję, możemy wybierać spośród:

  • płyt zwykłych, białych ( 12,5 mm grubości), które dobrze się sprawdzają w zwykłych, suchych wnętrzach
  • płyt zielonych, które stosujemy w miejscach narażonych na wilgoć i większe zużycie (są bardziej odporne i wytrzymałe)
  • płyt ognioochronnych, różowych, białych, oznaczonych napisami w kolorze czerwonym, trudniej je przecinać czy dźwigać, ale są bardziej odporne na wysoką temperaturę czy ogień
  • płyt „synia” (12,5 mm grubości) o zwężającej się grubości końcówek, dzięki czemu można sprawnie połączyć je np. na suficie.

Gdzie i jak stosować płyty gipsowo – kartonowe

 Dzięki temu, że nie są skomplikowane w montażu, za to są tanie i lekkie, płyty g-k mogą być stosowane jako ściany biuroweokładziny ścian i sufitów, służą do tworzenia sufitów podwieszanych, wykańczania powierzchni nietypowych np. skosów na strychu. Wykorzystuje się je też do  zabudowy stelaży podtynkowych i wkładów kominkowych, jako podkłady podłogowe. Płyty g-k mają gładką powierzchnię, dlatego nadają się także jako podkład pod płytki z ceramiki, tapety, farby. Użycie różnych rodzajów płyt np. płyt giętkich, umożliwia nawet tworzenie takich form w aranżacji pomieszczenia, jak koła czy elipsy. Ściany działowe z płyt g-k są dużo lżejsze niż murowane, szybciej się je stawia. Należy jednak pamiętać o starannym wzniesieniu szkieletu w pierwszym etapie prac, właściwym doborze ściany do typu pomieszczenia, w szczególności pamiętajmy o adekwatnym doborze szerokości profili do wysokości wnętrza czy grubości płyty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz