Artykuł sponsorowany

Ściąganie długów od kontrahentów – jak to zrobić?

Ściąganie długów od kontrahentów – jak to zrobić?

Ściąganie długów w świecie biznesowym nie jest tak „proste”, jak w przypadku nieuiszczających zapłatę klientów indywidualnych. Kontrahenci lub inni partnerzy biznesowi, wielokrotnie unikają terminowej zapłaty, m.in. przez niestabilną kondycję finansową własnej firmy, chęć ograniczenia kosztów operacyjnych w danym miesiącu, czy przez brak środków w związku z nieuregulowanymi płatnościami ich podwykonawców. Jak zatem skutecznie egzekwować swoje należności? Postaw na windykację polubowną!

Dlaczego windykacja polubowna się opłaca?

Windykacja na drodze sądowej to przede wszystkim długi, a czasem i też kosztowny proces. Kontrahent, który nie reguluje faktur, a nie jest zwyczajnym rynkowym oszustem, określanym firmą „krzakiem”, z pewnością nie dokonuje płatności z powodu własnych problemów finansowych. Nie jest to usprawiedliwieniem, ale ważną podstawa do podjęcia windykacji polubownej. To bowiem, przy udziale adwokatów o wysokich kompetencjach negocjacyjnych i mediacyjnych, może dłużnikowi przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim uniknie on sądu i wysokich kosztów procesowych, oraz ponadto straty nienagannego wizerunku w swojej branży. Jakie korzyści niesie windykacja polubowna wierzycielowi? Według statystyk znacznie szybsze odzyskanie pieniędzy, bez konieczności przejścia długiej batalii sądowej.

Narzędzia windykacji polubownej

Windykacja polubowna nie jest procesem łatwym, dlatego nigdy nie powinna być wykonywana przez przedsiębiorcę na własną rękę. W pierwszym kroku, należy zatem podjąć współpracę z kancelarią adwokacką, która wyspecjalizowana jest między innymi w prawie gospodarczym, handlowym, czy też administracyjnym. To ona przejmie pełną reprezentację naszej sprawy, stając się również swoistym „straszakiem”. Warto przy tym jednak wiedzieć, że cała windykacja polubowna rozpoczyna się najprostszym sposobem. Mowa o wysłaniu przypomnienia o dokonaniu zapłaty. Jeśli to nie przyniesie skutku, najczęściej kolejnym pismem będzie wezwanie do zapłaty, a następnie wezwanie do zapłaty z notami odsetkowymi. Prawnicy przy tym wykorzystują różne sposoby kontaktu z dłużnikiem, od drogi listowej, przez maile, czy bezpośrednie wizyty w siedzibach firm. Skutecznymi działaniami windykacji polubownej, są także: informowanie dłużnika o wpisaniu go na listę dłużników, informowanie o chęci sprzedaży długu na giełdzie długów, czy przekazanie przedsądowego wezwania do zapłaty. Najczęściej narzędzia te powodują, że nieuczciwy kontrahent sam zgłasza się do wierzyciela z prośbą o negocjacje.

Negocjacje i mediacje

Negocjacje i mediacje przy windykacji polubownej, które prowadzone są przez najlepszych adwokatów, zawsze muszą być korzystne głównie dla wierzyciela. Aby jednak zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania pieniędzy np. z faktur za usługi, bez angażowania wymiaru sprawiedliwości i komorników, warto zastosować wobec dłużnika łagodne ustępstwa. Może to być m.in. ratalna forma spłaty zadłużenia, bądź też rezygnacja z odsetek, w przypadku natychmiastowego uregulowani wierzytelności. Strategię działania, a także metody zabezpieczenia się na przyszłość przed nieuczciwymi partnerami biznesowymi, ustali zaś razem z Tobą, między innymi taki doświadczony specjalista, jak mecenas Alicja Sandomierska. Tacy adwokaci, wielokrotnie mieli styczność z windykacją polubowną wśród firm w branży budowlanej, medycznej, czy też IT, rozwiązując nawet konflikty dotyczące zamówień publicznych! 

Opracowanie:
Wrocław, Tęczowa 80 lok. 2B
tel. 693 515 595
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz