Artykuł sponsorowany

Schorzenia kręgosłupa lędźwiowego – profilaktyka, rehabilitacja i grupy podwyższonego ryzyka

Schorzenia kręgosłupa lędźwiowego – profilaktyka, rehabilitacja i grupy podwyższonego ryzyka

Kręgosłup jest narządem stanowiącym podporę dla organizmu i jego narządów. Stabilizuje całe ciało człowieka. By był zdrowy i służył nam przez długie lata musimy o niego dbać. Jednak z reguły nie robimy tego. To może doprowadzić do wielu schorzeń i wad, również tych nieodwracalnych. A leczenie kręgosłupa jest procesem długotrwałym i złożonym. Dlatego pomyślmy o jego kondycji zawczasu.

Dla kogo rehabilitacja i profilaktyka?

Dla każdego. Każdy człowiek, już od najmłodszych lat powinien mieć wpajane, że dzięki prawidłowej postawie i odpowiedniej aktywności fizycznej jego kręgosłup, jak też cały układ kostno-stawowy oraz mięśnie będzie służył mu przez długie lata. U dzieci łatwiej zapanować nad rozwojem wad postawy. Z dorosłymi jest już gorzej. Najczęściej tłumaczą się charakterem pracy i brakiem czasu na ćwiczenia. I tu może pomóc gorczycowy pas ActiVa oferowany przez producenta Jerzy Feliksiak Zaklad Produkcyjno - Usługowo - Handlowy "ALFA". Każdy, niezależnie od zawodu może z niego korzystać. Pas w niczym nie przeszkadza, a może pomóc, dodatkowo stabilizując kręgosłup. Jest pomocny także po przebytych zabiegach, gdyż wspomaga regenerację organizmu poprzez swój skład (gorczyca, bursztyn, mieć, brzoza). Zarówno profilaktyka, jak i rehabilitacja powinna opierać się o szereg ćwiczeń, które wykonywane systematycznie, pod okiem wykwalifikowanych rehabilitantów,  mają korzystny wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa, a tym samym innych narządów.

Kto jest najbardziej narażony na urazy kręgosłupa?

Na urazy kręgosłupa jest narażony każdy. W większym stopniu jednak osoby po okresie dojrzewania, które przestały już rosnąć. W grupie zwiększonego ryzyka są osoby, którym nie jest po drodze z aktywnością fizyczną, a nagle w intensywny sposób wzięły się ostro do ćwiczeń. Osoby, które mają siedzący tryb pracy, w tym zawodowi kierowcy i pracownicy biurowi. Mimo podparcia kręgosłupa wielogodzinne siedzenie nie sprzyja dobrej kondycji kręgosłupa, dlatego należy pamiętać, by co jakiś czas zrobić sobie przerwę, przejść się. Nie zaszkodzi także kilka skłonów czy przysiadów. Wiele urazów kręgosłupa występuje wśród sportowców. Jest to grupa szczególnie narażona na różnego rodzaju kontuzje, zwłaszcza ciężarowcy, skoczkowie wodni, czy skoczkowie narciarscy . Dlatego sportowcy są pod stała opieką fizjoterapeutów i ortopedów. Mają wykonywany szereg równych zabiegów i masaży. Tu profilaktycznie można zaproponować stosowanie pasa gorczycowego ActiVa, który poza właściwościami stabilizującymi kręgosłup, rozgrzewa jego dolną część oraz zapobiega przepuklinie i złej postawie. Kolejną grupą osób narażonych na kontuzje kręgosłupa są kobiety w ciąży. By oszczędzić  kręgosłup, kolana i biodra kobieta powinna pod okiem rehabilitanta/fizjoterapeuty wykonywać określone ćwiczenia. W ciąży pomocne może być stosowanie pasa leczniczego ActiVa, który podtrzyma i ustabilizuje przeciążony i osłabiony kręgosłup. Dodatkowo, dzięki owczej wełnie ogrzeje lędźwie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz