Artykuł sponsorowany

Schody stalowe. Jak powinny być wykonane?

Schody stalowe. Jak powinny być wykonane?

Schody to niezwykle ważny element konstrukcyjny wielopoziomowych budynków. W obiektach przemysłowych, takich jak zakłady produkcyjne czy magazyny, schody muszą spełniać dużo wyższe standardy, niż te obecne w zwykłych domach, blokach mieszkalnych czy obiektach biurowych. Dlatego też najczęściej konstruowane są one ze stali. Czym powinny się one charakteryzować?

Zabezpieczenie materiału

Jak zostało powiedziane na wstępie, schody o zastosowaniu przemysłowym wykonywane są przede wszystkim ze stali. Dlaczego? Stal to zdecydowanie najważniejszy ze wszystkich stopów stosowanych w przemyśle – odznacza się wysoką wytrzymałością na siły mechaniczne oraz trwałością wynoszącą nawet dziesiątki lat. Ponadto stal jest stosunkowo tania i plastyczna, można z niej wykonywać konstrukcje o praktycznie dowolnych parametrach, których stworzenie z innych surowców byłoby niemożliwe. Stal ma jednak jedną poważną wadę, mianowicie wysoką podatność na korozje. Istnieją co prawda gatunki stali, które w kontakcie z wilgocią nie ulegają utlenieniu i nie rdzewieją, jednak są one dużo droższe w produkcji, a tym samym koszt wykonania z nich schodów byłby znacznie wyższy. Bardziej opłacalne jest budowanie schodów ze stali zabezpieczonej przed bezpośrednim kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym.

- W naszej działalności stosujemy dwie metody zabezpieczania stali: cynkowanie ogniowe oraz powłoki proszkowe – mówi przedstawiciel firmy RapmetIch skuteczność jest porównywalna. Pozwalają one stworzyć na powierzchni metalu cienką, ale bardzo wytrzymałą i jednolitą warstwę, która chroni tworzywo przed rdzewieniem. Szczególnie istotne jest to w przypadku schodów zewnętrznych, stosowanych między innymi w konstrukcji silosów, zbiorników, oczyszczalni.

Komponenty do budowy schodów

Rolę stopni w schodach metalowych pełnią kraty pomostowe wciskane lub zgrzewane. Wykonywane są one z połączonych ze sobą prostopadle podłużnych metalowych elementów. Takie rozwiązanie ma wiele plusów – krata jest konstrukcją bardzo trwałą i niepodatną na odkształcenia pod wpływem ciężaru, a jednocześnie stosunkowo lekką. Ponadto woda opadowa i śnieg nie zatrzymują się na schodach, co znacznie poprawia bezpieczeństwo korzystania z nich i pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia. Powierzchnia krat wykonywana jest w ten sposób, by posiadała właściwości antypoślizgowe.

Wymiary i zabezpieczenia schodów

Schody stalowe muszą posiadać zgodne z normami budowlanymi wymiary – dzięki temu są wygodne i przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu. Ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku schodów spiralnych, powszechnie używanych w budownictwie przemysłowym ze względu na fakt, że zajmują stosunkowo mało miejsca. Bardzo istotnym elementem schodów są balustrady, które ułatwiają wchodzenie i schodzenie oraz chronią przed przypadkowym wypadnięciem poza bieg schodów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz