Artykuł sponsorowany

Schody jako element aranżacji wnętrz

Schody jako element aranżacji wnętrz

 Schody to nie tylko funkcjonalna konstrukcja, pozwalająca przemieszczać się między piętrami budynku, ale również istotny element dekoracyjny. Ze względu na swoją wielkość natychmiast przyciągają wzrok i mogą znacząco wpływać na estetykę pomieszczenia.

Schody wewnętrzne kiedyś i dziś

Podejście do kwestii schodów zmieniało się na przestrzeni lat. Przez długi czas traktowane były ona jako element co prawda niezbędny, ale jednocześnie niezbyt reprezentatywny. Dlatego bardzo często chowano je przed wzrokiem domowników, np. budując je w specjalnie do tego przeznaczonych, wąskich korytarzach. Obecnie trend ten uległ całkowitemu odwróceniu – schody coraz częściej decydują o tym, jak prezentuje się wnętrze. Jest to zasługa stosowania dużo większej palety materiałów oraz technologii produkcji schodów, które dają architektom znacznie większe pole do popisu i większe możliwości aranżacji przestrzennej domu.

- Obecnie jesteśmy w stanie zaproponować naszym klientom znacznie obszerniejszy katalog produktów, niż jeszcze kilkanaście lat temu – mówi przedstawiciel firmy Perfect, zajmującej się produkcją nowoczesnych schodów i balustrad – Dzisiejsza, w dużej mierze minimalistyczna architektura wymaga zupełnie innych rozwiązań, zarówno na płaszczyźnie funkcjonalności, jak i estetyki. Toporne, betonowe schody stopniowo odchodzą w zapomnienie, zastępowane przez schody dywanowe bądź półkowe, które nie tylko ciekawie się prezentują, ale również pozwalają znacznie lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Rodzaje nowoczesnych schodów

W ofercie producentów, w tym firmy Perfect znajdziemy wiele ciekawych, nowoczesnych rozwiązań dla schodów.

  • Schody kręcone – nazywane również schodami spiralnymi to idealne rozwiązanie dla niewielkich domów, w których każdy metr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota. Centralną częścią schodów spiralnych jest pionowa rura, wokół której zamontowano kolejne stopnie schodów. Minusem tego rodzaju schodów jest fakt, że przy środku osi schodów stopnie są węższe, dlatego podczas wchodzenia i schodzenia należy zachować szczególną ostrożność.
  • Schody dywanowe – to samonośna konstrukcja, nie wymagająca użycia żadnych wsporników ani montowania przy ścianie. Z boku wygląda ona jak sam zarys schodów, pod nią mamy do dyspozycji wolną przestrzeń.
  • Schody półkowe – są to pojedyncze stopnie, montowane do ściany. Użycie mocnych kotw gwarantuje trwałość oraz bezpieczeństwo tego typu konstrukcji.
  • Schody jednobelkowe – to bardzo ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne, polegające na tym, że podstawą stopni schodów jest pojedyncza belka, prowadzona pod kątem w górę.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz