Materiał Partnera

Schemat instalacji elektrycznej i jej montaż

Schemat instalacji elektrycznej i jej montaż

Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym obiekcie. Zanim jednak będzie możliwe korzystanie z niej należy przebrnąć przez długą drogę. Podstawą do wykonania prawidłowej i funkcjonalnej instalacji elektrycznej jest wykonanie dobrego schematu. Dopiero po wykonaniu schematu można zająć się montażem kabli elektrycznych. Do obu tych zadań powinniśmy zatrudnić doświadczonego elektryka, który będzie wiedział, jak wykonać schemat oraz jakich błędów nie popełnić montując instalacje.

Pierwszy krok – wykonanie schematu instalacji elektrycznej

Jeśli myślimy o poprawnym montażu instalacji elektrycznej, to prace z tym związane powinniśmy rozpocząć od wykonania schematu elektrycznego. Najlepiej by było, aby tę czynność wykonała osoba lub firma z dużym doświadczeniem w elektroinstalatorstwie, np. Zanel. Przy wyborze odpowiedniego elektryka nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie ceną usługi. Dużo ważniejsza jest jakość wykonanego zadania.

Odpowiednio stworzony przez elektryka schemat instalacji elektrycznej stanowi podstawę do dalszych prac związanych z montażem instalacji. Schemat jest o tyle istotny, ponieważ zawiera w sobie wytyczne na temat wszystkich elementów instalacji. W schemacie instalacji elektrycznej są zawarte informacje np. o dokładnym rozłożeniu układu elektrycznego, a także liczbie punktów elektrycznych. Ponadto specjalista opracowujący schemat będzie w stanie określić, czy należy dobrać odpowiednie materiały do budowy instalacji elektrycznej.

Wszelkie kryteria brane pod uwagę przy tworzeniu schematu dopasowuje się do potrzeb i oczekiwań klientów. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć kłopotów związanych np. z brakiem dostępu do gniazdka elektrycznego. Aby uniknąć takich właśnie problemów, schemat instalacji elektrycznej wykonuje się wtedy, gdy znany już jest plan układu pomieszczeń, co umożliwia lepsze rozplanowanie całej instalacji.

O czym pamiętać podczas montażu instalacji elektrycznej?

W instalacjach elektrycznych, które montowane są w domach najczęściej wykorzystuje się płaskie przewody. Umieszcza się je w niewielkich bruzdach, które wcześniej należy wyżłobić w tynku. Przewody elektryczne montuje się za pomocą tworzywa sztucznego, które zabezpiecza kable przed wypadnięciem ze ściany. W przypadku montowania grubszych przewodów zawierających 5 żył, należy kable zabezpieczyć w inny sposób. Wówczas zamiast tworzywa sztucznego wykorzystuje się blaszki aluminiowe.

Kable elektryczne można także zamontować w inny sposób, a mianowicie poprowadzić je w specjalnych peszlach. Peszle to elastyczne rurki w tworzywa sztucznego. Przewody elektryczne umieszczone w peszlach układa się w głębszych szczelinach w ścianie.

Bardzo ważną rzeczą podczas montażu instalacji elektrycznej jest zachowanie odpowiednich odległości od krawędzi drzwi i okien. Poza tym trzeba mieć na uwadze, że kable elektryczne muszą być mocowane tylko i wyłącznie w sposób pionowy lub poziomy. Nigdy nie wolno przeprowadzać kabli po skosie. W celu zapewnienia bezproblemowego przepływu energii elektrycznej trzeba zadbać o to, aby przewody zasilające były prowadzone bezpośrednio od gniazda do gniazda.

Montaż instalacji elektrycznej nie jest łatwym zadaniem, dlatego najlepiej jest w tym celu zatrudnić fachowego elektryka, który bez większych problemów poradzi sobie z tym zadaniem.

Opracowanie:
Kraków, os. Hutnicze 3
tel. 509 249 733
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz