Materiał Partnera

Samodzielny montaż karty graficznej w komputerze – którą powinieneś wybrać?

Samodzielny montaż karty graficznej w komputerze – którą powinieneś wybrać?

Karta graficzna po podzespół, który konwertuje grafikę na sygnały, które są rozpoznawalne dla wyświetlacza. Dzięki temu można oglądać na komputerze np. filmy lub grać w gry. Najnowsze gry komputerowe wymagają bardzo zaawansowanych technologii kart graficznych, dlatego trzeba liczyć się z wysokim kosztem. Która karta będzie dla Ciebie odpowiednia i w jaki sposób możesz ją zamontować?

Jaką kartę graficzną wybrać?

Karty graficzne w komputerach dzielą się na dwa podstawowe typy. Mogą być one zintegrowane z procesorem lub mostkiem północnym, a także występować jako osobny i niezależny podzespół. Karty zintegrowane są mniej wydajne i będą przydatne głównie dla osób, które używają komputera do pracy biurowej, oglądania filmów, czy też sporadycznego grania w średnio wymagające gry. Jeśli jednak jesteś pasjonatem gier komputerowych – jedyny racjonalnym wyjściem będzie zainwestowanie w kartę dedykowaną. Przy wyborze odpowiedniej karty, sprawdź standardową rozdzielczość ekranu, wydajność zasilacza, rodzaj pamięci karty oraz jej wielkość, a także wymiary podzespołu. Zdarza się, że niektóre karty nie zmieszczą się w klasycznej obudowie jednostki centralnej. Profesjonalne karty graficzne powinny też być odpowiednio dobrze chłodzone.Samodzielny montaż karty graficznej

Żeby zamontować kartę graficzną, najpierw przygotuj odpowiedni, najnowszy sterownik. Są one zwykle dołączane do karty, jednak jeśli wybrałeś używany podzespół – będziesz musiał odszukać go w sieci.

  1. Wymiana karty graficznej – podczas montażu, komputer musi być odłączony od zasilania oraz monitora. Rozkręć obudowę, a następnie odszukać gniazda AGP lub PCI-E. Starą kartę należy wyjąć i wsadzić na jej miejsce nową, a następnie przymocować ją śrubą.
  2. Instalacja sterowników – kiedy podzespół zostanie zamontowany, monitor można podłączyć do karty i sprzęt uruchomić. W systemie Windows, od razu po pierwszym włączeniu, wyświetli się informacja o nowym podzespole. Sterownik instalujemy poprzez włożenie do napędu załączonego dysku CD lub wpisanie lokalizacji pobranego wcześniej pliku. Następnie wykonaj wszystkie standardowe kroki instalacyjne i uruchom ponownie komputer.
  3. Konfiguracja karty graficznej – rozdzielczość ekranu oraz inne dodatkowe opcje można zmienić w Panelu Sterowania.

Osoby, które nie mają doświadczenia w obchodzeniu się z komputerami, nie powinny próbować wymienić podzespołów samodzielnie. Warto najpierw zobaczyć, w jaki sposób robi to doświadczona osoba. Dobrym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu, na przykład mieszczącego się tuż przy Wrocławiu serwisu Ed-Com. Wykwalifikowany pracownik nie tylko pomoże Ci wymienić podzespół, ale w razie konieczności doradzi również, czy zakupiony przez Ciebie model sprosta Twoim wszystkim oczekiwaniom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz