Artykuł sponsorowany

Samodzielna naprawa czy pomoc serwisu RTV? Co wybrać?

Samodzielna naprawa czy pomoc serwisu RTV? Co wybrać?

Czy to nowoczesny telewizor, kino domowe, czy inny sprzęt audio nie działa wiecznie. Prędzej, czy później przychodzi ten dzień, kiedy przestaje działać prawidłowo. Co wtedy zrobić? Naprawić samemu? A może lepiej nie ryzykować i oddać telewizor do serwisu? Jeśli do serwisu, to gdzie?

Czasy, gdzie specjaliści napraw RTV / AGD byli niemal na każdej ulicy w większym mieście, dawno się skończyły. Dziś coraz mniej spotyka się punkty napraw telewizorów. Dzieje się tak głównie dlatego, że naprawa nowoczesnych telewizorów LCD, LED czy też telewizorów plazmowych wymaga dużo większych umiejętności niż naprawa dawnych telewizorów teleskopowych. Jest na rynku niewiele firm, które naprawiają nie tylko telewizory smart, ale również kuchenki mikrofalowe sprzęt audio-video czy sprzęt elektroniczny marki Samsung. Przykładem jest tu zakład TOP SERVICE z Siedlec, Autoryzowany Serwis Samsung,

Samodzielna naprawa z instrukcją nie taka prosta, jak się zdaje

W teorii, niemal każdy z właścicieli nowoczesnego sprzętu RTV, czuje się mistrzem elektroniki. Jednak praktyka firm serwisujących TV pokazuje, że domorośli serwisanci nim oddadzą niesprawny telewizor w ręce fachowca, najpierw przynajmniej raz spróbują naprawy z dołączoną do sprzętu instrukcją. Nie przyjmują do wiadomości, że takie samodzielne próby diagnostyczne mogą nierzadko pogłębiać usterkę. Dlaczego naprawa nowoczesnych telewizorów jest taka skomplikowana? Nowoczesne telewizory to elektronika w skali mikro. Większość elementów, które mogą ulec awarii to procesory i układy scalone montowane na płytach w technologii BGA lub SMD. W warunkach fabrycznych lutowane są automatycznie. W punkcie serwisowym ich wymiana możliwa jest jedynie przy zastosowaniu specjalnej stacji na gorące powietrze, stacji rozlutowniczych i lutowniczych ze stabilizacją temperatury. Niby nie problem? A co jeśli powiemy, że układy SMD mają niekiedy wymiary kilku milimetrów, a połączenia są cieńsze od ludzkiego włosa? Brzmi ciekawie, prawda? I tak też jest. To praca, którą trzeba kochać, uczy opanowania, skupienia, zegarmistrzowskiej dokładności i ponadprzeciętnych zdolności manualnych. Kluczem do napraw mikro układów scalonych jest poprawna diagnoza, która jest możliwa jedynie z odpowiednim sprzętem diagnostycznym, a ten cóż, nie należy do najtańszych, podobnie jak wspomniane wyżej oprzyrządowanie. Wysokie koszty na wejściu do branży nowoczesnego serwisu sprzętu RTV sprawiają, że dobrych specjalistów możemy naprawdę policzyć na palcach jednej ręki.

Dlaczego warto oddać telewizor do serwisu?

Nowoczesne telewizory smart to drogie urządzenia, których wymiana na nowy egzemplarz jest bardzo kosztowna. Dlatego czasem lepiej jest po prostu poddać telewizor diagnozie i po wycenie naprawy podjąć decyzję co dalej? Naprawić, sprzedać i zakupić nowy? Czy też naprawić i cieszyć się sprawnym telewizorem kolejne lata, mając jednocześnie w kieszeni zaoszczędzone pieniądze na kupno nowego telewizora.

Dlaczego warto oddać  telewizor do naprawy? Z kilku powodów, a mianowicie:

  • celem zmniejszenia ryzyka spowodowania większych uszkodzeń w wyniku samodzielnej naprawy,
  • braku odpowiednich narzędzi i urządzeń, pozwalających na przeprowadzenie poprawnej diagnozy i naprawy w skali mikro,
  • szybkości naprawy usterki w przypadku mniej skomplikowanych awarii.





Opracowanie:
Siedlce, Czerwonego Krzyża 14 lok. 2a
tel. 25 644 44 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz