Materiał Partnera

Samochód używany - jak bezpiecznie kupić?

Samochód używany - jak bezpiecznie kupić?

Jak większość z nas wie, zakup samochodu używanego nierzadko bywa bardzo trudnym i czasochłonnym procesem. Sprzedawcy takich samochodów, szczególnie Ci, którzy zajmują się tym zawodowo, często korzystają z wielu sztuczek mających na celu nie tylko zwiększenie wartości samochodu na pierwszy rzut oka, ale również zatuszowanie jego wad, aby się nie ujawniły - a przynajmniej do momentu, w którym samochód już znajdzie nowego właściciela. 

Okazja cenowa? Uważaj!

Oferty z wyjątkowo atrakcyjną ceną jak na konkretny model i rocznik, często są nie do końca uczciwe. Poza tym, że wiele takich aut posiada ukryte usterki, które są dobrze zatajone, aby ujawniły się dopiero po kilku tygodniach użytkowania samochodu, istnieją również samochody nielegalnego pochodzenia, czyli kradzione. Niska cena ma spowodować większe zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców, przez co samochód zostanie szybko sprzedany i osoba, od której został on skradziony, być może nie zdąży zobaczyć nawet ogłoszenia na portalu aukcyjnym. Nabywca samochodu pochodzącego z kradzieży może zostać oskarżony o paserstwo, w związku z czym będzie musiał samodzielnie udowodnić, że pojazd został zakupiony bez wiedzy o jego prawdziwym pochodzeniu. Sprzedawca takiego samochodu może okazać się niemożliwy do namierzenie, przez podanie sfałszowanych danych, które nie zostały sprawdzone przez nabywcę.

Drugim potencjalnym zagrożeniem w takiej sytuacji jest to, że samochód może po prostu okazać się wrakiem, który został odnowiony jedynie do takiego stanu, aby nie rozpadł się na oczach potencjalnych nabywców, a dopiero po pewnym czasie, gdy będzie już w rękach nowego właściciela.

Sprawdź VIN, oraz stan pojazdu

Zawsze przed zakupem samochodu używanego sprawdź jego VIN, czyli 17-sto znakowy kod, który jest stosowany przez producentów samochodów na całym świecie. Ten kod zawiera informacje o roczniku samochodu, rodzaju silnika, wyposażeniu oraz miejscu produkcji. Kod VIN widoczny jest zazwyczaj w kilku miejscach w samochodzie, na karoserii, tabliczce informacyjnej w bagażniku, na desce rozdzielczej, lub w innych miejscach - zależy to od producenta, ale może zostać łatwo sprawdzone w internecie.

Sprawdzaj również stan techniczny pojazdu, dzięki czemu będziesz mógł na miejscu ocenić, czy sprzedawca nie próbuje Cię oszukać. Jeżeli jednak nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, możesz poprosić profesjonalnego mechanika o pomoc przy zakupie samochodu.

Najważniejszą kwestią jest jednak wybór odpowiedniego miejsca, w którym zamierzamy kupić samochód. Warto zapoznać się z ofertą firmy Auto Handel Smart s.c, której specjalizacją jest sprzedaż samochodów używanych w dobrym stanie.

Opracowanie:
Rydułtowy, Traugutta 187
tel. 501 362 968
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz