Artykuł sponsorowany

Sadzenie drzewek owocowych – krok po kroku

Sadzenie drzewek owocowych – krok po kroku

Podstawowymi narzędziami i materiałami, niezbędnymi w procesie sadzenia drzewa owocowego, są: łopata, młotek, wsporniki i opaski na drzewo oraz opcjonalnie ogrodzenie. W przypadku sadzonek z gołymi korzeniami należy umieścić korzenie w wiadrze z wodą w zacienionym miejscu na 1 do 2 godzin przed sadzeniem. Pierwszym etapem jest odcięcie wszystkich złamanych lub uszkodzonych korzenie.

Jak sadzić drzewa owocowe?

Głębokość, na jakiej sadzone jest drzewo owocowe ma kluczowe znaczenie dla jego dalszego wzrostu. Wiele osób sadzi swoje drzewa zbyt głęboko, co poważnie utrudnia ich prawidłowy wzrost. Wymiary dołków na drzewka powinny umożliwić swobodny rozkład korzeni. W przypadku dodania kompostu należy dodatkowo pogłębić dołek. Na dnie dołka należy usypać kopczyk z warstwy ornej, układając na nim korzenie rośliny, a następnie dokładać ziemię i udeptać ją.

Wypełnienie otworu w ziemi

Delikatnie ubij ziemię stopą podczas wypełniania dziury, próbując usunąć wszystkie kieszenie powietrzne, bez zagęszczania gleby wokół korzeni. Stwórz niewielką miskę lub wgłębienie, docierając do szczytu otworu, aby woda mogła naturalnie osiąść wokół drzewa. Upewnij się, że nie wbijasz ziemi wokół pnia.

Wsparcie dla drzewa owocowego

Nowo posadzone drzewo owocowe wymaga tyczenia przez pierwsze dwa do czterech lat po posadzeniu, aż pień będzie wystarczająco silny, aby się utrzymać (zwłaszcza jeśli drzewo sadzone jest w miejscu narażonym na silne wiatry). Używając młotka, wbij podpórkę drzewa w krawędź dołka (starając się unikać korzeni) prostopadle do ziemi lub w lekkim odchyleniu od pnia drzewa. Przymocuj drzewo do podpory wzdłuż dolnego metra pnia. W tym celu warto używać opasek wykonanych z miękkiego materiału, takiego jak guma lub nylon.

Podlewanie sadzonki

Nawet jeśli przed sadzeniem drzewo zostało podlane, zaraz po wkopaniu należy podlać je ponownie ok. 10 litrami wody. Proces podlewania powinien zachodzić z należytą starannością - zamiast jednorazowego zalania sadzonki, należy odczekać chwilę i pozwolić wodzie wchłonąć się do gleby. Woda pomaga osadzać się sadzonce w glebie, usuwając wszelkie kieszenie powietrzne, które mogły powstać podczas wypełniania otworu. Po podlaniu może być konieczne dodanie większej ilości ziemi lub jej ponowne wzmocnienie.

Następnego dnia drzewo owocowe należy ponownie dobrze podlać, dając kolejne 10 litrów wody. W późniejszym etapie drzewo powinno być podlewane co tydzień, jeśli pozostaje w obszarze słabo nawodnionym.

Ściółka wokół podstawy drzewa

Ściółkowanie zatrzymuje wilgoć gleby w strefie korzeniowej i minimalizuje chwasty, zmniejszając konkurencję, która może spowolnić wzrost nowego drzewa. Użyj dobrze zgniłego obornika lub gotowego kompostu na głębokość około 3-5 centymetrów, nie pozwalając, aby ściółka dotknęła kory pnia drzewa. Wybierając drzewka ze szkółek, takich jak Cyprys, można uzyskać szereg przydatnych wskazówek dotyczących prawidłowej procedury sadzenia.

Przycinanie nowo posadzonego drzewa

Przycinanie wspomaga wzrost korzeni i sprzyja prawidłowemu rozgałęzianiu. Dobrą zasadą jest przycinanie drzewa do wysokości ok. 75 – 90 cm, przy czym wszystkie gałęzie z dolnej części drzewa (na wysokości ok. 25-30 cm) powinny zostać przycięte.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz