Materiał Partnera

Sadzenie borówki amerykańskiej – wskazówki

Sadzenie borówki amerykańskiej – wskazówki

Borówka amerykańska jest krzewem owocowym, którego owoce są coraz coraz częściej kupowane w Polsce. Nie jest to zaskakujące, gdyż borówki są bardzo smaczne, mają wiele zastosowań oraz długo zachowują świeżość po kupieniu. Dietetycy natomiast cenią ją za ich niską kaloryczność. Nic więc dziwnego, że niektórzy decydują się na jej hodowle, czy to w domowym zaciszy, czy też na nieco większą skalę. Jednak jakie odmiany sprawdzają się w Polsce oraz jak dbać o rośliny?

Trochę faktów

Borówka amerykańska, a właściwie borówka wysoka, jest rośliną rosnącą nawet do dwóch metrów wysokości. Co ciekawe, wytrzymuje mrozy sięgające nawet dwudziestu pięciu stopni. Pochodzi z Ameryki Północnej, jednak rozprzestrzeniła się też w niektórych regionach Europy. Owoce są bogate w cukry, kwasy i sole mineralne, pektyny i witaminy.

Sadzenie

Samo sadzenie borówki wysokiej w Polsce nie jest problematycznym zadaniem. Dogodnym terminem jest jesień lub wiosna. Jeśli wybierzemy jesień, pamiętać należy o ochronie krzewów przed mrozami. W tym celu możemy użyć ściółka z torfu, trocin lub też liści. Roślina preferuje zaciszne i dobrze nasłonecznione miejsca, w tym aspekcie zwracajmy uwagę na to gdzie ziemia nagrzewa się najszybciej. Gleba powinna być też kwaśna, o pH 3,5 – 5,0 oraz o wysokiej zawartości próchnicy. Jeśli gleba nie odpowiada wymaganiom należy wykopać dołek o głębokości 35 centymetrów i średnicy 60 centymetrów i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych i piasku. Najlepszym wyjściem jest przygotowanie miejsc od razu na kilka sadzonek, nie kopiąc pojedynczych dołków. Krzewy powinny być w odstępie półtorej metra od siebie. Ponadto pamiętać trzeba, że system korzeniowy jest dość płytki co wiąże się z koniecznością częstego podlewania. Dodatkowo, jeśli chcemy aby nasza roślina była zdrowa bardzo ważne jest gospodarstwo szkółkarskie, gdzie kupujemy sadzonki. Powinniśmy decydować się na solidne firmy, jak na przykład Hinca.

Nawożenie i ściółkowanie

Przyjęte jest, że borówkę amerykańską nawozi się raz w roku – wiosną. Używamy do tego nawozu przeznaczonego dla borówek. Jeśli natomiast chodzi o ściółkowanie, jest to zabieg zapobiegający nadmiernemu parowaniu i utracie wody. Ściółka rozkładana w promieniu do osiemdziesięciu centymetrów od krzewu składać się powinna z torfu wysokiego, trocin, kory drzew iglastych.

Cięcie

W pierwszej fazie trwającej trzy lata usuwamy jedynie pędy słabe i chore, które wycinamy wczesną wiosną, przed okresem wegetacyjnym. W następnych dwóch latach uskuteczniamy cięcie prześwietlające, aby pobudzić owocowanie i zapewnić stałe plony. Polega to na usunięciu najstarszych pędów. Najlepsze plony zbierzemy z borówek około trzyletnich. Jeśli chodzi o wygląd, w dobrze prowadzonym krzewie powinno być jedynie kilka pędów głównych.

Opracowanie:
Dobrzyca, Baśniowa 1
tel. 67 212 93 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz